Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dobre wieści tuż przed wakacjami. Za to Polacy zapłacą mniej
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.05.2024 15:14

Dobre wieści tuż przed wakacjami. Za to Polacy zapłacą mniej

roaming
fot. Bertomic, Needpix/Pxhere

Na terenie Unii Europejskiej oraz w strefie Europejskiego Obszaru Gospodarczego spadną ceny roamingu. Stanie się tak za sprawą nowej regulacji, która wprowadza nowe stawki za SMS-y i połączenia telefoniczne. Co ważne, zwiększone zostaną również limity transmisji danych w ramach bezpłatnych pakietów. 

Wszędzie jak w domu

Nowe stawki obowiązują od 15 maja na terenie całej Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Lichtensteinie oraz na Islandii. Zmiany są ściśle związane z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 6 kwietnia 2022 roku, które dotyczą cen hurtowych za transmisję danych oraz połączeń, a także określa politykę uczciwego korzystania.

Ujawniono niepokojące dane o finansach. To dotyka co piątego Polaka

Operatorzy gotowi

W Polsce nowe cenniki ogłosili już tacy operatorzy jak Play, T-Mobile i Orange. Połączenia telefoniczne i SMS-y we wszystkich krajach wspólnoty traktowane są tak samo, jak w kraju operatora. To znaczy, że jadąc do któregokolwiek z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, za te usługi telekomunikacyjne płacimy tyle, ile zapłacilibyśmy w Polsce. 

Nowe cenniki

Operatorzy dzięki polityce uczciwego korzystania mają prawo pobierać dodatkowe opłaty za przekroczenie limitów, w tym za korzystanie z mobilnego internetu. Na szczęście w wyniku nowej regulacji, zwiększone zostały też pakiety danych, dzięki którym mimo pobytu za granicą można pozostawać online, nie narażając się na bankructwo. Istotne jest to, że wielkość tych pakietów może się różnić w zależności od operatora oraz rodzaju umowy i planu. 

Nowe ceny poza darmowymi pakietami: 

- za wykonane połączenie telefoniczne zapłacimy maksymalnie dodatkowe 11 groszy za minutę;

- za odebrane połączenie telefoniczne zapłacimy maksymalnie dodatkowego 1 grosza za minutę;

- za transmisję danych zapłacimy 8,45 zł za GB danych.

Źródło: tech.biznesinfo.pl. fakt.pl