BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Dobre wieści inflacyjne z Chorwacji. Powodem wprowadzenie euro

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Początek roku oznaczał zastąpienie chorwackiej kuny europejską wspólną walutą. Pierwsze doniesienia mówiły o drożyźnie. Jednak oficjalne dane urzędów statystycznych zdają się przeczyć tej tezie.

W narracji przeciwko przyjęciu euro, według doniesień Business Insidera, miała brać udział Telewizja Polska. Na chorwackich bazarach mieli szukać osób niezadowolonych z wprowadzenia wspólnej waluty.

Inflacja niewiele w dół

Tymczasem według danych z urzędów statystycznych wynika, że inflacja w Chorwacji w styczniu, tj. po wprowadzeniu euro, miała spaść. Jej wynik w porównaniu z grudniem był niższy o 0,2 proc.

Według Business Insidera, wyższą od Chorwatów inflację zanotowało kilka krajów strefy euro. W tym gronie znalazły się m.in. Łotwa (z wynikiem 21,6 proc.), Litwa (18,4 proc.) czy Słowacja (14,9 proc.).

Jak podaje portal, ceny w stosunku do grudnia wzrosły bardziej we Francji i w Austrii. Podczas gdy w tym kraju ceny poszły w górę o 0,2 proc., tak w pozostałych dwóch krajach podwyżki wyniosły odpowiednio 0,4 proc. i 0,8 proc.

Efekt bagietki - a negatywy?

Zdaniem Business Insidera, w Chorwacji doszło do tzw. efektu bagietki, czyli podniesienia cen spowodowanego dezorientacją konsumentów po wprowadzeniu wspólnej waluty. Nie miało to jednak mieć destrukcyjnego wpływu na portfele mieszkańców tego kraju.

Nie zmienia to faktu, że przyjęcie euro nie posiada wyłącznie dobrych stron. Przykładem jest utrata możliwości zmian stóp procentowych przez bank centralny w momencie kryzysu, z czym musiały się zmierzyć chociażby państwa bałtyckie, które euro mają - w przeciwieństwie od Chorwacji - od kilku lat.

Tagi:

strefa euroeuroChorwacja

Podobne artykuły

Finanse

Najnowsze dane dotyczące inflacji. Mamy dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Ważny komunikat ZUS. Dotyczy wysokości emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]