Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.06.2023 12:20

Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł

czechy-flaga
Flickr/C.

Czeski koncern górniczy OKD poszukuje pracowników. Zatrudnienie od zaraz jest oferowane przodkowym, ścianowym, ślusarzom itp. Ostatnia działająca na terenie tego kraju kopalnia miała być już wygaszana, ale z powodu kryzysu energetycznego rząd postanowił przedłużyć wydobycie przynajmniej do końca 2025 roku. Przeciętne wynagrodzenie górnika przodowego, w przeliczeniu na PLN, wynosi od ok. 9,5 tys. zł do ponad 13 tys. zł – informuje portal slaskibiznes.pl.

Górnicy z doświadczeniem poszukiwani

OKD, jedyny producent węgla w Czechach, od dawna realizuje program odejść z górnictwa. Ostatnia działająca u naszych południowych sąsiadów kopalnia – ČSM – miała już zostać wygaszona, ale tamtejszy rząd w wyniku kryzysu energetyczny postanowił przedłużyć wydobycie co najmniej do końca 2025 roku.

Portal slaskibiznes.pl informuje, że Czesi próbują załatać braki kadrowe w górnictwie polskimi pracownikami. Tych u nas nie brakuje, gdyż górnictwo węgla energetycznego ma zaplanowane funkcjonowanie do 2049 roku. Czeska kopalnia znajduje się nieopodal granicy, w rejonie sąsiadującym z woj. śląskim, dlatego dla wielu mieszkających tu osób w grę mogą wchodzić nawet codzienne dojazdy do pracy. Poszukiwani są górnicy z doświadczeniem, gdyż przeszkolenie nowych osób zajęłoby około roku.

W tym roku Czesi chcą zatrudnić ponad 200 osób

Aktualnie OKD zatrudnia 3,3 tys. osób, z czego 2,5 tys. to pracownicy etatowi. W tym roku firma chce powiększyć zespół o ponad 200 osób. Pracownicy, którzy pomogą w rekrutacji i zarekomendują górnika, który przepracował minimum cztery miesiące oraz spełni inne kryteria, dostaną nagrodę w wys. 20 tys. koron (niecałe 3,8 tys. zł).

Czeska kopalnia potrzebuje przede wszystkim przodkowych, ścianowych, ślusarzy oraz fachowców do pracy na innych stanowiskach pod ziemią. Spółka potwierdza, że zainteresowanie jest spore, ale wymagania spełnia tylko co czwarty chętny. Poza doświadczeniem górniczym i odpowiednimi kwalifikacjami konieczne są również badania lekarskie.

Przeciętne wynagrodzenie od ok. 9,5 tys. zł

Jak informuje slaskibiznes.pl, średnia pensja górnika przodowego wynosi od 50 do 70 tys. koron na miesiąc, co daje w przeliczeniu na PLN od ok. 9,5 tys. zł do ponad 13 zł. Do tego należy dodać również środki dodatkowe w łącznej wysokości ok. 40 tys. koron (przeszło 7,5 tys. zł). Wliczają się w to: dodatki urlopowe, stażowe i świąteczne, dopłaty do dojazdów, zakwaterowania, bonus rekrutacyjny i inne.