Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chiny zbudowały najszybszy pociąg na świecie. Osiąga prędkość 600 km/h, a to dopiero początek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 02.10.2023 20:54

Chiny zbudowały najszybszy pociąg na świecie. Osiąga prędkość 600 km/h, a to dopiero początek

pociąg Maglev

O tym pociągu Europejczycy póki co mogą tylko pomarzyć. Pociąg maglev zaprojektowany i zbudowany przez chińskich inżynierów to najszybszy pociąg na świecie. Nie tylko osiąga prędkość nawet 600 km/h, ale… nie ma kół. Skład wykorzystuje specjalną technologię, dzięki czemu lewituje, a to przynosi ze sobą konkretne efekty odczuwalne przez pasażerów.

Chiński maglev osiąga prędkość 600 km/h

Chiński maglev to najszybszy pociąg na świecie. Pasażerowie korzystający z przejazdów PKP nie mogą liczyć na to, że równie szybko dojadą do celu. 

Pociąg może osiągnąć prędkość 600 km/h. Dzięki temu ludzie planujący szybko przemieścić się z Pekinu do Szanghaju spędzą w trasie jedynie 2,5 godziny. Mowa o odległości ponad 1000 km. Uwagę zwraca jednak nie tylko prędkość osiągana przez niesamowity pociąg.

Warto dodać, że Chińczycy są już w zaawansowanych fazach planowania kolejnych generacji tego rodzaju pociągów, których maksymalna osiągana prędkość przekroczy 1000km/h.

Pociąg maglev nie ma kół i lewituje

Maszyna osiągająca na torach w Chinach kosmiczną wręcz prędkość została wyprodukowana w mieście Qingdao leżącym nad morzem. Niemniej intryguje fakt, iż pociąg nie posiada kół.

Maglev wykorzystuje specjalną technologię, która jest dla pasażerów dodatkowym atutem. Pociąg ten bowiem unosi się w powietrzu dzięki technologii lewitacji magnetycznej. Brak kontaktu z torami sprawia, iż podróżowanie nim jest bardzo komfortowe. Oprócz tego pociąg jest zdecydowanie bardziej cichy niż tradycyjne pociągi.

Kolejne kraje chcą super szybkie pociągi, ale są problemy

Kolejnym interesującym aspektem tego cudu technologicznego jest kwestia ekologiczna. Zwolennicy ograniczania zanieczyszczeń powietrza wskazują, że superszybki pociąg zużywa mniej energii niż samoloty. Dodatkowo nie wytwarza on gazów cieplarnianych.

W sieci nie brakuje filmów pokazujących, jak pociąg przemierza kolejne kilometry. Nagrania wywołują entuzjazm nie tylko wśród miłośników kolei. Chiński tryumf sprawił, iż do wdrożenia podanych rozwiązań przygotowują się Japończycy oraz Niemcy. Niemniej konieczność dostosowania infrastruktury kolejowej, a przede wszystkim wysoki koszt idący w parze z superszybkim pociągiem spowalnia te plany.

Źródło: kresy.pl, swiatoze.pl, maglevinnovation.weebly.com