BiznesINFO.pl
pixabay, lzwql

pixabay, lzwql

Chiny mogą kupić całe państwo Europy. Czarnogóra zaciągnęła u Pekinu gigantyczny dług i nie może go spłacić

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Czarnogóra przez budowę autostrady skończyła z ręką w nocniku. Kraj zapożyczył się u Chin na miliard dolarów, nie ma pieniędzy na spłatę długu, a ukończenie drogi będzie kosztowało drugi tyle pieniędzy. Czy Chiny kupią Czarnogórę?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest problem Czarnogóry

  • Co w tej sytuacji mogą zrobić Chiny

Czarnogóra zapożyczona na miliardy u Chin

Czarnogóra powzięła sobie za cel wybudowanie drogi z Baru do północnej granicy z Serbią. Na jego realizację zaciągnęła 944 mln dolarów pożyczki u Chin. Za te pieniądze udało się zbudować zaledwie 41-kilometrowy odcinek, a 130 km pozostało do wykończenia. Pieniądze się kończą, a Czarnogóra stanęła w miejscu.

Jak się okazuje, budowa niedokończonego odcinka drogi została wyceniona 1,2 mld dolarów. Kolejne obawy wynikają z niestabilności finansowej Czarnogóry. Gazeta.pl informuje, że nie jest wiadome, czy Czarnogórze uda się spłacić kredyt.

PKB Czarnogóry wynosi 4,9 mld euro. Pojawia się problem skąd wziąć środki na spłatę zadłużenia. Według zagranicznych mediów, Czarnogóra ma przed sobą perspektywę postępowania arbitrażowego w Pekinie.

Chiny kupią Czarnogórę?

- Budowa wygląda imponująco, ale nie możemy na tym poprzestać - mówi mieszkaniec Czarnogóry cytowany przez Onet. Mężczyzna dodaje, że nieskończona autostrada jest niczym drogi samochód pozostawiony w lesie.

Jeśli postępowanie arbitrażowe dojdzie do skutku, Chiny mogą uzyskać kontrolę nad kluczową drogą Czarnogóry. Pojawiają się także głosy krytyki wobec ukończenia autostrady, bowiem w grę wchodzą zarzuty korupcyjne.

Budowa autostrady ma nie tylko międzynarodowe problemy. Kolejnym z wewnętrznych problemów drogi Czarnogóry jest kwestia obszarów chronionych przez UNESCO. Ekolodzy uważają, że budowa drogi spowoduje szkody środowiskowe.

Chiny od lat pożyczają mniejszym krajom pieniądze na budowę infrastruktury. Środowisko międzynarodowe krytykuje Państwo Środka za wpędzanie swoich kontrahentów w spiralę długu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 310.05.2021. Palac Prezydencki. Prezydent Andrzej Duda uroczyscie ratyfikowal decyzje Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobow wlasnych Unii Europejskiej oraz uchylajacej decyzje 2014/335/UE, Euratom. N/z: Andrzej Duda

Zmiany w dowodach osobistych. Od 26 lipca nie będzie można złożyć wniosku online

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >
Szczyt zachorowań ustalony przez polskich naukowców

Polska i świat

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliski

Czytaj więcej >