Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ceny paliw spadły, ale jest jeden haczyk. Eksperci ostrzegają
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 19.04.2024 20:11

Ceny paliw spadły, ale jest jeden haczyk. Eksperci ostrzegają

samochód, mężczyzna, dystrybutor paliwa
Fot. Pixabay/Engin_Akyurt

W ostatnim czasie kierowcy musieli płacić więcej za paliwo. Teraz, po raz pierwszy od miesiąca ceny na stacjach paliw nieco zmalały. Eksperci ostrzegają jednak, że dalsze obniżki nie są pewne i taka tendencja może się nie utrzymać zbyt długo. 

Ceny paliw zmalały pierwszy raz od miesiąca

W ostatnim czasie portfele polskich kierowców mocno cierpiały. To dlatego, że ceny paliw były sporo wyższe. W tym tygodniu, po raz pierwszy od miesiąca, odnotowano obniżki na stacjach benzynowych. Za litr Pb95 zapłacimy teraz około dwa grosze mniej, czyli przeciętnie 6,62 zł.

Eksperci z e-petrol.pl wskazują, że najniższe ceny są obecnie na Górnym Śląsku, gdzie benzyna 95 kosztuje średnio 6,53 zł za litr, a za litr diesla trzeba zapłacić 6,59 zł. Jeżeli chodzi o autogaz, to najtaniej jest w województwie łódzkim. Za litr tego paliwa kierowcy płacą 2,73 zł. 

Ważne wieści dla seniorów, taki przelew z ZUS wpłynie na ich konta. Chodzi o 13. emeryturę

Czy paliwo na stacjach będzie coraz tańsze?

Z całą pewnością wszyscy kierowcy cieszą się z tego, że ceny na stacjach paliw zmalały. To dobre wieści zwłaszcza w kontekście ostatnich podwyżek. Eksperci z e-petrol.pl wskazują jednak, że ten spadek cen wcale nie musi zapowiadać dalszych obniżek.

Specjaliści zauważają, że w cenniku hurtowym największego dostawcy paliw gotowych w kraju - Orlenu możemy zobaczyć również wzrost. Jak na razie, ceny nie powinny dalej rosnąć, choć wszystko zależy od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie. 

Zobacz także: Wojsko oferuje pokaźną sumę za szkolenie. Jest tylko jeden warunek

Eksperci ostrzegają. "Ryzyko fałszywych wniosków"

Analitycy z e-petrol.pl ostrzegają jednak, że nie wiadomo, czy tendencja spadkowa dalej się utrzyma. Okazuje się, że odnotowane w tym tygodniu obniżki cen detalicznych paliw wcale nie muszą oznaczać, że w najbliższym czasie kierowcy zapłacą jeszcze mniej. 

Ceny hurtowe nie przekładają się z dnia na dzień na ceny detaliczne na stacjach paliw. Poza tym, nieuwzględnienie poziomu rabatów, które otrzymują nabywcy na rynku hurtowym, może nas doprowadzić do fałszywych wniosków - przekazał dr Jakub Bogucki ekspert z e-petrol.pl, cytowany przez portal Money.pl.

Tagi: Paliwo Ceny ropa