BiznesINFO.pl
portfel-pieniądze-biznesinfo

Domena publiczna

Ceny energii elektrycznej wzrosną nawet o 100 %. Prognozy na 2023 rok

20 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Temat cen węgla od miesięcy budzi duże emocje. Problem z dostępnością węgla przekłada się również na wyższe ceny energii elektrycznej. Istnieje obawa, że w 2023 roku mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. 

Ceny prądu w 2022 roku

Ceny prądu poszły w górę w całej Europie od wybuchu wojny na Ukrainie. Są efektem obaw o dostępność gazu, który w wielu krajach jest podstawą produkcji elektrycznej. Szacuje się, że w Polsce rachunek za prąd w stosunku do poprzedniego roku wzrósł o 24 %, czyli około 21 zł netto miesięcznie.

Już teraz są problemy z dostępnością węgla, a polski rząd już zlecił zakup na zagranicznych rynkach. Grupa PGE poinformowała, że ceny węgla w 2022 r. mogą wzrosnąć średniorocznie o ok. 190 proc. w porównaniu do 2021 r., cena gazu w 2022 r. o ok. 210 proc., a uprawnień do emisji CO2 o ok. 140 proc. 

Spółka oświadczyła, że w takim przypadku koszty produkcji energii mogą być wyższe od przychodów ze sprzedaży. 

Czarna wizja przyszłości

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin skierował do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy list z którego wynika, że taryfy dla energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą w 2023 roku wzrosnąć o co najmniej 180 proc., a rząd powinien podjąć kroki, by chronić obywateli przed „nieakceptowalnym” poziomem cen wynikającym z „nieracjonalnych” marż producentów energii – jak wynika z dokumentu ujawnionego przez OKO.Press. 

Dotąd publicznie nikt nie mówił o aż tak wysokich podwyżkach. Prezes URE sugeruje rządowi działania chroniące przed nadmiernym wzrostem cen taryf za prąd. Proponuje opodatkowanie “nadmiernych zysków ze sprzedaży energii elektrycznej”, a uzyskane z tego tytułu pieniądze przeznaczyć na działania osłonowe końcowych odbiorców prądu i ciepła.

Tymczasem rząd kombinuje, jak sprowadzić do Polski więcej węgla, niebawem wejdzie w życie również system dopłat do węgla. 

Tagi:

ceny prądu

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >