Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Były oficer brytyjskiej armii: Polska zawstydza Niemcy swoją odwagą
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.01.2023 20:49

Były oficer brytyjskiej armii: Polska zawstydza Niemcy swoją odwagą

polska niemcy flaga
Domena publiczna

W sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” Richard Kemp, były pułkownik brytyjskiej armii napisał o polskiej odwadze w zakresie niesienia pomocy Ukrainie. Były oficer podkreślił, że Niemcy nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji co do przekazania czołgów Leopard. Nasz kraj określił mianem supermocarstwa militarnego.

„Polska zrobiła dokładnie to, co Niemcy powinny były zrobić i obiecały zrobić”

Richard Kemp odniósł się w swoim tekście do słów ministra obrony Niemiec — Borisa Pistoriusa, który stwierdził, iż podjęcie decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard może trwać nawet miesiąc.

Były brytyjski oficer podkreśla, że Polska stoi obecnie na czele państw zachodnich, które chcą przekazać poszkodowanej Ukrainie część zakupionych od Niemiec czołgów. Co więcej, jego zdaniem zwlekanie Berlina dzieli NATO i naraża działania wojenne Ukrainy na niepowodzenie.

Kontrast między Warszawą a Berlinem nie mógłby być większy. Polska zrobiła dokładnie to, co Niemcy powinny były zrobić i obiecały zrobić. Staje się europejskim supermocarstwem militarnym: przy znacznie mniejszym PKB ma już więcej czołgów i haubic niż Niemcy i jest na dobrej drodze do posiadania znacznie większej armii, z docelową liczbą 300 tys. żołnierzy do 2035 r., w porównaniu z obecnymi 170 tys. żołnierzy w Niemczech, która to liczba nie wykazuje realnych oznak wzrostu w najbliższym czasie — pisze Richard Kemp (cytat przetłumaczony na łamach Pulsu Biznesu).

Dalej czytamy o zawstydzeniu Niemców nieustraszonością Polaków. W opinii autora mamy bowiem więcej powodów do obawiania się Rosji niż nasi zachodni sąsiedzi (byliśmy częścią bloku sowieckiego, geograficzne znajdujemy się w pobliżu Ukrainy i Rosji).

Kemp przypomniał, że po wybuchu wojny na Ukrainie Polska w ciągu kilku tygodni przekazała w ramach pomocy 200 sowieckich czołgów T72, samobieżne haubice, a także wyrzutnie rakietowe.

Tagi: Niemcy Ukraina