BiznesINFO.pl
Budżet UE a praworządność

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Budżet UE już niebawem może zostać powiązany z przestrzeganiem podstawowych wartości, na których zbudowano całą Wspólnotę. Prezydencja niemiecka i Parlament Europejski zawarły porozumienie w sprawie mechanizmu dotyczącego warunkowości i praworządności. O

Budżet UE na nowych zasadach. Pierwszy krok na drodze ku weryfikowaniu praworządności

Podział budżetu UE ma być uzależniony od tzw. mechanizmu warunkowości i praworządności – to główny zapis porozumienia zawartego między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim. Kompromis uzgodniony we wstępnym dokumencie musi zostać teraz przyjęty oficjalnie przez PE, a następnie przez Radę UE.

„Wstępne porozumienie to ważny krok naprzód dla Unii Europejskiej i najważniejszy kamień milowy w toczących się negocjacjach w sprawie pakietu unijnego budżetu”, czytamy we wpisie na Twitterze rzecznika niemieckiej prezydencji w Radzie UE Sebastiana Fischera.

Budżet UE powiązany z praworządnością. Za konkretne naruszenia państwa będą odcinane od pieniędzy

Na czym ma polegać nowy mechanizm w budżecie UE? Procedura warunkowości będzie mogła być uruchamiana w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy państwo w niewłaściwy sposób wykorzystuje środki pozyskane z budżetu UE. Drugi wariant zakłada, że procedurze mają podlegać także „systemowe aspekty związane z podstawowymi wartościami UE, których wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać”.

Zatem mechanizm będzie wdrażany nie tylko, gdy państwo członkowskie wykorzysta pieniądze z budżetu UE na oszustwa czy sfinansowanie korupcji, ale gdy dopuści się łamania zasad demokracji, równości, wolności czy poszanowania praw człowieka, w tym praw mniejszości.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego wyznali w rozmowie z dziennikarzami, że udało się wprowadzić zapis, który prezentuje pełny katalog potencjalnych naruszeń. Znalazły się w nim m.in. zagrożenie niezawisłości wymiaru sprawiedliwości i brak arbitralnych, niezgodnych z prawem decyzji.

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. Polska w kryzysie, ludzie tracą oszczędności życia, a co robi rząd? Wydają na najdroższe mięsiwo, przepiórcze jaja i żywność, jak dla szlachty3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

UE wprowadza mechanizm prewencyjny, aby chronić budżet UE

Portal forsal.pl podaje, że nowy mechanizm ma mieć charakter prewencyjny. Procedura będzie wdrażana nie tylko, gdy naruszenie będzie jawnie godziło w budżet UE,  ale również wtedy, gdy nieprzestrzeganie zasad będzie stanowiło dla niego poważne zagrożenie. Dzięki temu uda się wyeliminować działania, które stoją w sprzeczności z podstawowymi wartościami, na których została zbudowana UE.

Wszystkie zapisy wstępnego porozumienia sprawią, że „nowy mechanizm warunkowości wzmocni ochronę budżetu UE w przypadku, gdy naruszenie zasad praworządności prowadzi do niewłaściwego wykorzystania funduszy UE”, podsumował niemiecki ambasador przy UE Michael Clauss.

Kwestie formalne dotyczące mechanizmu praworządności

Decyzja o uruchomieniu procedury ma należeć do Komisji Europejskiej, a następnie do Rady UE, która będzie miała miesiąc na zabranie głosu w danej sprawie (w ekstremalnych przypadkach trzy miesiące). Rada UE będzie podejmować decyzję o ewentualnym zablokowaniu wypłat z budżetu UE w oparciu o kwalifikowaną większość głosów. Jest to unijny mechanizm, składający się z dwóch elementów. Po pierwsze, wniosek musi uzyskać poparcie 55 proc. państw członkowskich (czyli 15 z 27). Po drugie, państwa popierające decyzję muszą reprezentować co najmniej 65 proc. całej populacji UE.

Co więcej, w trakcie obrad udało się podjąć decyzję o skróceniu czasu na podjęcie środków przeciwko państwu członkowskiemu, które łamie zasady praworządności. Według zapisów instytucje unijne mają mieć od 7 do 9 miesięcy, aby wdrożyć stosowne działania. Pierwotny wniosek Rady UE zakładał 12-13 miesięcy.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >