Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą nowe programy od rządu. Polacy otrzymają miliardy złotych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.02.2024 19:39

Będą nowe programy od rządu. Polacy otrzymają miliardy złotych

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Osoby planujące uzyskanie dofinansowania od rządu w nadchodzących latach nie muszą się obawiać o aktualność programów. Według minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, już w tym roku mają ruszyć nowe programy wsparcia transformacji energetycznej. Pula pieniędzy ma łącznie wynieść 7 mld zł.

Wsparcie transformacji

Obecnie Polacy mogą korzystać z szeregu programów, w ramach których mogą otrzymać spore kwoty na różne cele. Niektóre z nich, jak np. Czyste powietrze, pomagają ograniczyć emisyjność budynków mieszkalnych, m.in. poprzez wymianę tzw. kopciuchów.

Jak informuje serwis next.gazeta.pl, już w tym roku mają się pojawić kolejne programy wsparcia. Jak przekazała na konferencji prasowej z 20 lutego minister Paulina Hennig-Kloska, programy mają pomagać Polakom w dochodzeniu do zeroemisyjności.

Złe wieści dla działkowców. Może zniknąć blisko połowa ogródków

Miliardy na programy

Całkowicie nowym programem będzie “Moja elektrownia wiatrowa”. Środki, które będzie można uzyskać, mają posłużyć budowie mikroelektrowni wiatrowych bądź powstawaniu magazynów energii przy domostwach - wybór będzie należał do wnioskodawcy. Obie inwestycje będą mogły odciążyć sieci dystrybucyjne i obniżyć rachunki za prąd.

Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na już istniejący program “Energia dla wsi”. Do obecnej puli 1 mld zł zostaną dołożone dodatkowe 2 mld zł, zwiększając sumę łącznie do 3 mld zł. Pieniądze w ramach tego programu mogą być przeznaczone na rozbudowę OZE (m.in. fotowoltaika czy biogazownie) na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich.

Więcej stacji ładowania

Dodatkowe pieniądze mają trafić również do programu budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, który dzięki temu ma zwiększyć swoje tempo. 2 mld zł mają zostać przeznaczone na stacje dla transportu ciężkiego, aby mogli z nich korzystać polscy przedsiębiorcy. Pozwoli to również na rozwój Polski w ramach sieci transportowej TEN-T.

źródło: next.gazeta.pl

ZOBACZ TAKŻE: Zmieniają warunki świadczenia. Jest komunikat prezesa ZUS