Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Stawki za ubezpieczenie OC pójdą w górę? UE stawia sprawę jasno
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.02.2024 11:20

Stawki za ubezpieczenie OC pójdą w górę? UE stawia sprawę jasno

Samochód
Iberion

Wiele wskazuje na to, że kierowcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o obowiązkowe dla wszystkich kierujących ubezpieczenie OC. Wprowadzenie zmian w tej kwestii jest efektem wejścia w życie unijnej dyrektywy. Okazuje się, że nowe kwoty mogą być o wiele wyższe, niż obecne. Przedstawiamy szczegóły.

UE domaga się podwyżek

Stawki za ubezpieczenie OC już niebawem mogą być o wiele większe. Ma to związek z wdrożeniem unijnej dyrektywy, która zakłada podniesienie wysokości sumy gwarancyjnej. Po 11 grudnia 2011 r. liczba ta była na poziomie 2,5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Dyrektywa natomiast określa teraz ten poziom na 6,450 mln euro. 

Zobacz także: Dodatkowe pieniądze do emerytury dla seniorów. Do wzięcia 2760 zł

Burza w mediach. Polscy aktorzy okłamywani przez wpływową agentkę?

Stawki ubezpieczenia OC pójdą w górę?

W związku z wyżej wspomnianą dyrektywą, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o ubezpieczeniach, który zakłada zmianę wysokości minimalnych kwot, które gwarantuje ubezpieczenie OC. Szczegóły w tej sprawie pojawiły się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Niewykluczone jest to, że właściciele samochodów już niebawem będą musieli przygotować się na niemałe podwyżki. 

Zobacz także: Rewolucja w Karcie Dużej Rodziny. Wiemy, co się zmieni

Złe wieści dla kierowców, podwyżki mogą być naprawdę spore

Wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej podwyższenia minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC zobowiązuje do kluczowych zmian. Jak się okazuje, jeśli określone w niej limity zaczną obowiązywać, to obecne kwoty mogą być nawet trzykrotnie wyższe. Warto przypomnieć, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów, a wyżej wspomniane zmiany mogą poskutkować sporymi podwyżkami w cenie tej opłaty.