biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Korzystasz z bankomatu? Przygotuj się na wyższe koszty
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 02.03.2020 01:00

Korzystasz z bankomatu? Przygotuj się na wyższe koszty

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Bankomat będzie kosztował więcej? Nowy podatek dla banków

3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, zgodnie z którym opodatkowane zostały usługi dotyczące cashprocessingu i cashhandlingu, tj. usługi liczenia, sortowania, pakowania i transportu gotówki - podaje portal money.pl. Dotychczas w Polsce się o tym nie mówiło, ale teraz to się zmieni.

Do tej pory banki oraz firmy zajmujące się zbieraniem i transportem pieniędzy nie musiały płacić w Polsce takiego podatku. Jak podaje “Puls Biznesu”, urzędy skarbowe nie miały z tym problemu, a w indywidualnych interpretacjach podkreślały, że firmom i bankom przysługuje zwolnienie z podatku, wskazując, że taka działalność jest usługami finansowymi.

 Ale sytuacja uległa zmianie po interpretacji resortu finansów z początku stycznia. Ministerstwo oceniło, że w przypadku sortowania, liczenia i transportu "pieniądz występuje w charakterze towaru, a usługi z nim związane nie mają charakteru usług finansowych i nie różnią się zasadniczo od analogicznych usług wykonywanych na innych towarach".

Firmom jest łatwiej

W związku z tym na te usługi został nałożony 23-procentowy VAT, który zrobił się problematyczny, przynajmniej dla banków. Firmy już zaczęły przerzucać koszty na klientów, dodając VAT do wystawianej faktury. Jednak dla banków takie rozwiązanie do komplikacja.

W teorii wystarczy wprowadzić wyższe opłaty za usługi związane z gotówką, czyli podwyższyć opłaty za korzystanie z bankomatu i deponowanie czy odbiór pieniędzy w kasach oddziałowych. Ale wcale nie jest to proste.

Za wypłatę z bankomatu będzie trzeba zapłacić

Jak podaje “Puls Biznesu”, banki ponoszą konsekwencje decyzji podjętych blisko dekadę temu, gdy konkurencja w sektorze bankowym była tak duża, że zachęcano klientów niemal zerowymi opłatami za usługi, np. za każdy bankomat, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Konsumenci przywykli do niskich kosztów, a każda zmiana jest negatywnie odbierana.

Ale wygląda na to, że za takie usługi jak wypłata gotówki z bankomatu czy deponowanie pieniędzy będzie trzeba zapłacić. Jeśli któryś bank zdecyduje się obarczyć klientów dodatkowymi kosztami, to inne już nie będą miały oporów przed wprowadzeniem wyższych opłat.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: