BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Korzystasz z bankomatu? Przygotuj się na wyższe koszty

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Bankomat i inne usługi bankowe już niebawem mogą nas więcej kosztować. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wraz z początkiem stycznia zaczęła obowiązywać 23-procentowa stawka VAT od zasilenia bankomatu albo kasy w banku. W konse

Bankomat będzie kosztował więcej? Nowy podatek dla banków

3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, zgodnie z którym opodatkowane zostały usługi dotyczące cashprocessingu i cashhandlingu, tj. usługi liczenia, sortowania, pakowania i transportu gotówki - podaje portal money.pl. Dotychczas w Polsce się o tym nie mówiło, ale teraz to się zmieni.

Do tej pory banki oraz firmy zajmujące się zbieraniem i transportem pieniędzy nie musiały płacić w Polsce takiego podatku. Jak podaje “Puls Biznesu”, urzędy skarbowe nie miały z tym problemu, a w indywidualnych interpretacjach podkreślały, że firmom i bankom przysługuje zwolnienie z podatku, wskazując, że taka działalność jest usługami finansowymi.

 Ale sytuacja uległa zmianie po interpretacji resortu finansów z początku stycznia. Ministerstwo oceniło, że w przypadku sortowania, liczenia i transportu "pieniądz występuje w charakterze towaru, a usługi z nim związane nie mają charakteru usług finansowych i nie różnią się zasadniczo od analogicznych usług wykonywanych na innych towarach".

Firmom jest łatwiej

W związku z tym na te usługi został nałożony 23-procentowy VAT, który zrobił się problematyczny, przynajmniej dla banków. Firmy już zaczęły przerzucać koszty na klientów, dodając VAT do wystawianej faktury. Jednak dla banków takie rozwiązanie do komplikacja.

W teorii wystarczy wprowadzić wyższe opłaty za usługi związane z gotówką, czyli podwyższyć opłaty za korzystanie z bankomatu i deponowanie czy odbiór pieniędzy w kasach oddziałowych. Ale wcale nie jest to proste.

Za wypłatę z bankomatu będzie trzeba zapłacić

Jak podaje “Puls Biznesu”, banki ponoszą konsekwencje decyzji podjętych blisko dekadę temu, gdy konkurencja w sektorze bankowym była tak duża, że zachęcano klientów niemal zerowymi opłatami za usługi, np. za każdy bankomat, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Konsumenci przywykli do niskich kosztów, a każda zmiana jest negatywnie odbierana.

Ale wygląda na to, że za takie usługi jak wypłata gotówki z bankomatu czy deponowanie pieniędzy będzie trzeba zapłacić. Jeśli któryś bank zdecyduje się obarczyć klientów dodatkowymi kosztami, to inne już nie będą miały oporów przed wprowadzeniem wyższych opłat.

Tagi:

OpłataVATUnia Europejskapodatekkonta bankowe

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rabat na paliwo dla księży. Orlen tłumaczy: „to standardowa umowa”

Finanse

Rabat na paliwo dla księży. Orlen tłumaczy: „to standardowa umowa”

Czytaj więcej >

Finanse

Wzbogacił się o dziesiątki milionów złotych w parę sekund. Dołączy do grona najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
ZUS-owi zabraknie więcej pieniędzy

Finanse

Można otrzymać pieniądze po zmarłym. Wystarczy wniosek do ZUS

Czytaj więcej >

Finanse

Trwają wypłaty 300+. Sprawdź kto może otrzymać świadczenie

Czytaj więcej >

Finanse

Zerowy VAT na żywność przedłużony. Rząd zapłaci za to miliardy złotych

Czytaj więcej >
Więcej pieniędzy dla rodziców, niedługo nowy program "Maluch plus". Pochłonie 1,5 mld zł rocznie

Finanse

Polacy wymyślili, jak zdobyć pieniądze na emeryturę. Skokowy wzrost zainteresowania instrumentami giełdowymi

Czytaj więcej >