bankomat-pixabay-jarmoluk
Obraz Michał Jarmoluk z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Marca 2020

Korzystasz z bankomatu? Przygotuj się na wyższe koszty

Bankomat i inne usługi bankowe już niebawem mogą nas więcej kosztować. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wraz z początkiem stycznia zaczęła obowiązywać 23-procentowa stawka VAT od zasilenia bankomatu albo kasy w banku. W konsekwencji banki mogą przerzucić na klientów wyższe koszty.

Bankomat będzie kosztował więcej? Nowy podatek dla banków

3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, zgodnie z którym opodatkowane zostały usługi dotyczące cashprocessingu i cashhandlingu, tj. usługi liczenia, sortowania, pakowania i transportu gotówki - podaje portal money.pl. Dotychczas w Polsce się o tym nie mówiło, ale teraz to się zmieni.

1,2 tys. kierowców straciło dowody rejestracyjne, inni zapłacili 500 zł mandatu. Twoje auto też może być skontrolowane1,2 tys. kierowców straciło dowody rejestracyjne, inni zapłacili 500 zł mandatu. Twoje auto też może być skontrolowaneCzytaj dalej

Do tej pory banki oraz firmy zajmujące się zbieraniem i transportem pieniędzy nie musiały płacić w Polsce takiego podatku. Jak podaje “Puls Biznesu”, urzędy skarbowe nie miały z tym problemu, a w indywidualnych interpretacjach podkreślały, że firmom i bankom przysługuje zwolnienie z podatku, wskazując, że taka działalność jest usługami finansowymi.

Ale sytuacja uległa zmianie po interpretacji resortu finansów z początku stycznia. Ministerstwo oceniło, że w przypadku sortowania, liczenia i transportu "pieniądz występuje w charakterze towaru, a usługi z nim związane nie mają charakteru usług finansowych i nie różnią się zasadniczo od analogicznych usług wykonywanych na innych towarach".

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Monika Olejnik jednym wpisem straciła w oczach fanów. "Nie wierzę, że pani tak napisała"

Firmom jest łatwiej

W związku z tym na te usługi został nałożony 23-procentowy VAT, który zrobił się problematyczny, przynajmniej dla banków. Firmy już zaczęły przerzucać koszty na klientów, dodając VAT do wystawianej faktury. Jednak dla banków takie rozwiązanie do komplikacja.

W teorii wystarczy wprowadzić wyższe opłaty za usługi związane z gotówką, czyli podwyższyć opłaty za korzystanie z bankomatu i deponowanie czy odbiór pieniędzy w kasach oddziałowych. Ale wcale nie jest to proste.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Za wypłatę z bankomatu będzie trzeba zapłacić

Jak podaje “Puls Biznesu”, banki ponoszą konsekwencje decyzji podjętych blisko dekadę temu, gdy konkurencja w sektorze bankowym była tak duża, że zachęcano klientów niemal zerowymi opłatami za usługi, np. za każdy bankomat, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Konsumenci przywykli do niskich kosztów, a każda zmiana jest negatywnie odbierana.

Ale wygląda na to, że za takie usługi jak wypłata gotówki z bankomatu czy deponowanie pieniędzy będzie trzeba zapłacić. Jeśli któryś bank zdecyduje się obarczyć klientów dodatkowymi kosztami, to inne już nie będą miały oporów przed wprowadzeniem wyższych opłat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szpital Bródnowski ograniczył działanie SORu. Dezynfekcja po pacjencie
  2. Przez tydzień jedli tylko fast foody. "Śmieciowa" dieta wpłynęła na ich mózgi
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Gdzie kręcono "Ranczo"? Jest w zupełnie innym miejscu niż wielu myśli, turyści je uwielbiają
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News