BiznesINFO.pl
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. VAT nie zostanie obniżony

biznesinfo.pl

Prezydent Andrzej Duda podjął ostateczną decyzję. Wiadomo, ile zapłaci każdy Polak

8 Października 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Prezydent Andrzej Duda już podpisał. Stawki VAT bez zmian - w 2021 roku utrzymają się na poziomie 23 proc. i 8 proc. Kiedy możemy oczekiwać długo obiecywanej obniżki podatków od towarów i usług?

Andrzej Duda podpisał ustawę. VAT bez zmian

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, którą podpisał dziś prezydent Andrzej Duda, zakłada, że podatek VAT zostanie obniżony dopiero w roku następującym po roku, w którym zostaną spełnione dwa warunki:

  1. Stosowana będzie stabilizująca reguła wydatkowa,

  2. Osiągnięte zostaną określone wskaźniki (relacja państwowego długu publicznego netto do produktu krajowego brutto nie większa niż 43 proc. oraz suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji 

Oprócz tego ustawa zakłada obniżenie od przyszłego roku akcyzy na paliwa silnikowe o 23 zł za tysiąc litrów, przy podniesieniu o tę samą sumę opłaty paliwowej, przekazuje PAP. Wspomniana „opłata paliwowa stanowi przychód Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego oraz Funduszu rozwoju przewozów autobusowych użyteczności publicznej, zmiana powoduje przesunięcie 687,2 mln zł rocznie od 2021 r.”.

Zwiększenie kapitałów zakładowych

Na mocy ustawy podwyższony zostanie także kapitał zakładowy spółki PKP PLK przy wykorzystaniu Funduszu Kolejowego o 1 mld 850 mln zł, z czego 850 mln zł przypadnie spółkom zależnym PKP PLK realizującym inwestycje na kolei. Mowa o czterech spółkach, o których napisano w uzasadnieniu, że „wykonują roboty utrzymaniowe i inwestycyjne jako podwykonawcy, a których potencjał wykonawczy można zwiększyć tak, aby mogły być atrakcyjnym partnerem przy realizacji kontraktów inwestycyjnych”.

Ustawa zakłada także dokapitalizowanie portów morskich obligacjami o wartości nie więcej niż 1 mld zł, w tym dla spółki Zarządu Morskiego Portu Gdynia w wysokości 150 mln euro.

Tagi:

Andrzej DudaVATustawa

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >