BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Alarm dla klientów polskiego banku. Oszuści chcą przejąć pieniądze
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.02.2023 19:59

Alarm dla klientów polskiego banku. Oszuści chcą przejąć pieniądze

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
BiznesInfo

Oszuści czyhający na pierwszą możliwą okazję do zdobycia pieniędzy niczego nieświadomych ludzi nie przestają zaskakiwać. Tym razem ich działaniami zagrożeni są klienci PKO Banku Polskiego.

Klienci PKO BP na celowniku oszustów

O sprawie poinformował Super Express. Przestępcy postanowili znowu zapolować na łatwowiernych i nieuważnych klientów banków, podszywając się pod oficjalne kanały komunikacji.

Tym razem na celownik oszuści wzięli klientów PKO Banku Polskiego. Ten z kolei już opublikował stosowny komunikat, opisujący, na czym polega atak.

Jak cytuje treść komunikatu Super Express, ofiara otrzymuje wiadomość e-mail od oszustów informujących o “miesięcznej opłacie IT”. Do maila załączono plik .zip, który z kolei zawiera plik wykonywalny .exe.

Plik pdf będący aplikacją

Atak jest zatem typowym, w którym oszuści wykorzystują brak widoczności rozszerzeń pliku na komputerze zaatakowanego. Bez włączenia tej opcji w ustawieniach przeglądarki plików, wyświetla się jedynie nazwa pliku wraz z fałszywym rozszerzeniem .pdf (kolejna wskazówka, że coś jest nie tak), zaś z włączoną opcją nazwa zakończona jest .pdf.exe.

Uruchomienie pliku na komputerze kończy się utratą dostępu do komputera. Zawiera on złośliwe oprogramowanie - PKO BP nie podało w komunikacie, jakiego typu jest to złośliwa aplikacja.

Wiadomość jest pełna błędów

Samo przeczytanie wiadomości - której przykład PKO Bank Polski zamieścił w komunikacie - powinno nasunąć wątpliwości. Od razu można zauważyć, że zawiera ona sporo błędów składniowych i interpunkcyjnych.

Nie jest to pierwszy tego typu atak w ostatnim czasie. Jak przypomina Super Express, Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała na początku miesiąca klientów Banku BNP Paribas, którzy również znaleźli się na celowniku oszustów.