Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca za niską emeryturę? Możesz się odwołać, mało kto wie o tym rozwiązaniu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.05.2024 20:53

ZUS wypłaca za niską emeryturę? Możesz się odwołać, mało kto wie o tym rozwiązaniu

senior, pieniądze
Fot. Pixabay/guvo59, adam_gorka

Zbyt niska emerytura to powszechny problem Polaków. Często jest to problem systemowy, czasem jednak wynika z błędu ZUS lub innej niecodziennej sytuacji. W takim wypadku mamy prawo do odwołania się od decyzji Zakładu. Jak to zrobić?

Odwołanie od decyzji ZUS

Chociaż niestety nie każdy będzie miał powody, by odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych — a przynajmniej powody, które ZUS uznałby za zasadne — część seniorów rzeczywiście musi mierzyć się z takim problemem. 

Zbyt niska emerytura może mieć różne przyczyny, ale rozwiązanie jest jedno: odwołanie od decyzji o wysokości emerytury. Każdy świadczeniobiorca ma na to dokładnie miesiąc od otrzymania decyzji z ZUS. 

Możemy zrobić to pisemnie lub ustnie, zawierając w odwołaniu numer decyzji oraz uzasadnienie odwołania. Wówczas odwołanie trafia do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ramach I instancji.
 

Zacznie się już jutro. Dino oszalało, w majówkę Polacy ruszą do sklepów

Zbyt niska emerytura? Jest proste rozwiązanie

W I instancji ZUS może uznać nasze odwołanie za zasadne i zmienić lub uchylić poprzednią decyzję. Jeśli jednak odwołanie uznane zostanie za bezzasadne, sprawa zostanie przekazana do sądu. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w terminie  30 dni od otrzymania naszego odwołania. 

W tym drugim przypadku obie strony zostaną poinformowane przez sąd o terminach rozpraw, a także wydanych postanowieniach i innych podjętych czynnościach w tej sprawie. Wyrok sądu I instancji może zostać uzasadniony na wniosek jednej ze stron. Na jego złożenie mamy tydzień od zapadnięcia wyroku.

Co bardzo ważne, postępowanie odwoławcze jest bezpłatne.
 

Apelacja od decyzji sądu

Oczywiście może zdarzyć się i tak, że mimo wyroku sądu I instancji, który był dla nas niekorzystny, wciąż nie zgadzamy się z wysokością przyznanej nam emerytury. Wówczas mamy możliwość złożenia apelacji, która zostanie rozpatrzona przez sąd II instancji. Również od tego wyroku możemy się odwołać — w takiej sytuacji należy skierować skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku — kodeks postępowania cywilnego.

źródło: dziennik gazeta prawda, www.zus.pl