Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 324 zł dodatku do emerytury bez względu na wiek. Te osoby mogą złożyć wniosek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.05.2024 18:16

Nawet 324 zł dodatku do emerytury bez względu na wiek. Te osoby mogą złożyć wniosek

seniorzy
Fot. Pixabay/jhenning

Wśród wielu dodatków do rent i emerytur jest również dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on sporemu procentowi seniorów, często niezależnie od wieku. Niektórzy muszą jednak złożyć wniosek. Inni, niestety, z bonusu nie skorzystają wcale.

Dodatek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?

Od 1 marca bieżącego roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 324,39 zł miesięcznie. Jest jednym z popularniejszych bonusów finansowych, ponieważ wielu osobom przyznawanym jest z urzędu. 

Co miesiąc trafia na konta seniorów wraz z podstawową emeryturą i rentą. To dodatkowe świadczenie ma stanowić wsparcie dla osób z orzeczoną całkowitą lub ograniczoną zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Dedykowane jest przede wszystkim seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia. Nie jest to jednak warunek konieczny.
 

Wyrzucasz paragony? Wielu nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Nawet 324 zł do emerytury. Te osoby mogą skorzystać

Większość osób, aby ZUS przyznał im dodatek pielęgnacyjny, muszą ukończyć 75 lat. W przypadku osób niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji wiek nie ma jednak znaczenia. Wówczas trzeba tylko pamiętać o złożeniu wniosku, wraz z odpowiednią dokumentacją.

Po ukończeniu 75. roku życia emerytura beneficjenta zwiększana jest o wysokość dodatku pielęgnacyjnego z urzędu. Pozostałe osoby starające się o wcześniejszą wypłatę tych pieniędzy, do wniosku powinny dołączyć orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, wystawione przez lekarza orzecznika ZUS. 

Niezbędne będzie również zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9.) W przypadku tego ostatniego dokumentu niezwykle istotne jest, aby lekarz prowadzący wypełnił je nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku.
 

Te osoby nie skorzystają z dodatku pielęgnacyjnego

Dodatek pielęgnacyjny może zostać przyznany z urzędu lub wcześniej, na wniosek. Może się jednak zdarzyć i tak, że bonus ten nie będzie nam przysługiwał. Taka sytuacja dotyczy m.in. osób przebywających w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu.

ZUS nie przyzna również dodatku osobie uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego — jeśli chcemy skorzystać z dodatku, musimy zrezygnować z zasiłku. Nie mamy możliwości pobierania obu świadczeń jednocześnie.

źródło: dziennik gazeta prawna