Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wyrzucasz paragony? Wielu nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.04.2024 12:56

Wyrzucasz paragony? Wielu nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

paragony
Fot. Wikimedia Commons/Dmmrk0, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>

Segregowanie odpadów jest kluczowym elementem dbania o środowisko. Często zdarza się jednak, że wyrzucamy śmieci do niewłaściwych pojemników. Przykładem tego są paragony, które wbrew pozorom, wcale nie powinny trafiać do kosza na papier. Gdzie więc należy je wyrzucać? Wyjaśniamy.

Segregacja odpadów to ważny element dbania o środowisko

Recykling jest kluczowym i niezbędnym elementem dbania o środowisko naturalne. Bardzo ważne jest jednak, by segregacja odpadów była prawidłowa. Śmieci powinny trafiać do określonych pojemników, które dla ułatwienia są oznaczone kolorami. Dzięki temu mogą zyskać drugie życie.

Okazuje się jednak, że Polacy bardzo często popełniają błędy podczas segregowania odpadów. Wiele osób nieprawidłowo wyrzuca paragony, a mało kto wie, gdzie tak naprawdę powinny one wylądować.

Prognozy waloryzacji rent i emerytur na 2025 r. Są szczegółowe wyliczenia

Wyrzucasz paragony do pojemnika na papier? To błąd

Odpady wytwarzane w domach to odpady komunalne, które wyrzucamy do pojemników w pięciu kolorach: żółtym na metale i tworzywa sztuczne, niebieskim na papier, zielonym na szkło, brązowym na odpady BIO oraz czarnym na odpady zmieszane.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że paragony sklepowe powinny trafiać do niebieskiego pojemnika, do którego wyrzucamy papier. Jak się jednak okazuje, jest to błąd, który popełnia naprawdę wiele osób.

Zobacz także: ZUS wypłaci nawet 550 zł dodatku bez względu na wieku. Wystarczy wniosek

Do jakiego pojemnika należy wyrzucać paragony?

Podczas segregowania odpadów należy pamiętać, że do niebieskich pojemników lub worków należy wyrzucać tylko papier czysty i suchy. Paragony sklepowe powinny trafiać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Podobne jest w przypadku zabrudzonego, zawilgoconego lub tłustego papieru czy brudnych ręczników papierowych i chusteczek. 

Jeżeli takie odpady zostaną wrzucone do niebieskiego pojemnika, to cała jego zawartość trafi na wysypisko, a nie do recyklingu. Właśnie dlatego bardzo istotne jest, by pamiętać o prawidłowej segregacji śmieci.