Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 18.08.2021 02:00

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

EN 01475915 0009 (1)
Marek BAZAK/East News

ZUS przerażony liczbą wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. Wszystko z powodu artykułu, który ukazał się na portalu gazeta.pl, opisujący historię emeryta, który zwiększył dzięki ponownego przeliczeniu swoje świadczenie o 400 zł. Niestety, większość wniosków o przeliczenie kończy się odmową.

Emeryci ruszyli do ZUS z prośbą o ponowne przeliczenie emerytur, co jest pokłosiem doniesień medialnych o możliwości zwiększenia w ten sposób świadczenia, informuje redakcję Biznes Info dolnośląski oddział zakładu.

Rzecznik ZUS ostrzega osoby, które zamierzają złożyć wniosek o ponowne przeliczenie, że możliwość ponownego przeliczenia istnieje tylko w konkretnym przypadku, przez co większość osób spotka się z odmową. Masowe składanie wniosków do ZUS grozi zatorem biurokratycznym, przez co zakład postanowił wytłumaczyć jasno, kto może ubiegać się o zwiększenie emerytury.

- Jest to możliwe, ponieważ do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS, przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Emeryt, który już nie pracuje nie, ma zatem szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie i podwyższenie świadczenia. - Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię” – jasno sprawę stawia rzecznik.

Kto może się ubiegać o przeliczenie?

Wysokość emerytur jest zależna m.in. od tabel średniej długości życia publikowanych przez GUS. ZUS nalicza obecnie emerytury z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i mają zastosowanie tylko do konkretnych przypadków. Zamieszanie wywołał fakt obniżenia średniej długości życia, co jest związane z pandemią Covid-19.

"Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad  dla osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku  emerytalnego) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do  emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury." - czytamy w informacji ZUS.

O doliczenie składek mogą wystąpić również osoby, które mają już prawo do emerytury na zasadach tzw. nowej emerytury, ale przeszedł na nią dopiero w okresie od 1 kwietnia 2021 r. Taka osoba może ubiegać się o "tzw. doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu  ustalenia prawa do emerytury".

- Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – mówi Kowalska-Matis. – Przypomnę, że do tego, żeby emerytura wpływała na konto potrzebne jest rozwiązanie umowy o pracę i dostarczenie do nas świadectwa pracy – wyjaśnia. 

Kto na pewno dostanie odmowę?

ZUS informuje, że otrzymuje prośby o ponowne przeliczenie od niepracujących emerytów z tzw. starego systemu przeliczeniowego oraz niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Takie osoby na pewno dostaną odmowę ponownego przeliczenia emerytury.

Tagi: ZUS Emerytura