BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Marek BAZAK/East News

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

18 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS przerażony liczbą wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. Wszystko z powodu artykułu, który ukazał się na portalu gazeta.pl, opisujący historię emeryta, który zwiększył dzięki ponownego przeliczeniu swoje świadczenie o 400 zł. Niestety, większość wniosków o przeliczenie kończy się odmową.

Emeryci ruszyli do ZUS z prośbą o ponowne przeliczenie emerytur, co jest pokłosiem doniesień medialnych o możliwości zwiększenia w ten sposób świadczenia, informuje redakcję Biznes Info dolnośląski oddział zakładu.

Rzecznik ZUS ostrzega osoby, które zamierzają złożyć wniosek o ponowne przeliczenie, że możliwość ponownego przeliczenia istnieje tylko w konkretnym przypadku, przez co większość osób spotka się z odmową. Masowe składanie wniosków do ZUS grozi zatorem biurokratycznym, przez co zakład postanowił wytłumaczyć jasno, kto może ubiegać się o zwiększenie emerytury.

- Jest to możliwe, ponieważ do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS, przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Emeryt, który już nie pracuje nie, ma zatem szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie i podwyższenie świadczenia. - Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię” – jasno sprawę stawia rzecznik.

EN 01454375 0025 (2)

Deutsche Post wyliczyło koszty przesyłek pocztowych w Europie. Polska wyjątkowo droga

CZYTAJ DALEJ

Kto może się ubiegać o przeliczenie?

Wysokość emerytur jest zależna m.in. od tabel średniej długości życia publikowanych przez GUS. ZUS nalicza obecnie emerytury z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i mają zastosowanie tylko do konkretnych przypadków. Zamieszanie wywołał fakt obniżenia średniej długości życia, co jest związane z pandemią Covid-19.

"Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad  dla osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku  emerytalnego) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do  emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury." - czytamy w informacji ZUS.

O doliczenie składek mogą wystąpić również osoby, które mają już prawo do emerytury na zasadach tzw. nowej emerytury, ale przeszedł na nią dopiero w okresie od 1 kwietnia 2021 r. Taka osoba może ubiegać się o "tzw. doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu  ustalenia prawa do emerytury".

- Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – mówi Kowalska-Matis. – Przypomnę, że do tego, żeby emerytura wpływała na konto potrzebne jest rozwiązanie umowy o pracę i dostarczenie do nas świadectwa pracy – wyjaśnia. 

Kto na pewno dostanie odmowę?

ZUS informuje, że otrzymuje prośby o ponowne przeliczenie od niepracujących emerytów z tzw. starego systemu przeliczeniowego oraz niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Takie osoby na pewno dostaną odmowę ponownego przeliczenia emerytury.

3 wielkie ciekawostki olimpijskie. Rozwiąż szybki quiz i zobacz jak dużo wiesz

Pytanie 1 z 3

Skąd pozyskano kruszec na medale w Tokio?

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >