Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS pilnie ostrzega wszystkich rodziców. Chodzi o 800 plus
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.02.2024 17:19

ZUS pilnie ostrzega wszystkich rodziców. Chodzi o 800 plus

pieniądze, smartfon
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

W styczniu popularne świadczenie wychowawcze doczekało się podwyżki. Od niedawna klienci ZUS otrzymują na swoje skrzynki mailowe wiadomości dotyczące wniosków w sprawie 800 plus, które są próbą oszustwa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do wszystkich rodziców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Podwyżka popularnego świadczenia wychowawczego

Do niedawna świadczenie wychowawcze było wypłacane w wysokości 500 złotych. Początek roku przyniósł spore zmiany w tej kwestii i słynne 500 plus przeobraziło się w 800 plus. ZUS podwyższał kwotę automatycznie, więc nie trzeba było dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Warto przypomnieć, że świadczenie 800 plus należy się wszystkim rodzicom pociech, które nie skończyły 18 lat i należy się każdemu, bez względu na dochody.

Zobacz także: Rewolucja w Biedronce. Sieć wprowadza możliwość zakupów przez internet

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Wiadomo, o ile wzrośnie

Rodzice dostają podejrzane maile ws. 800 plus

W czwartek, 15 lutego ZUS poinformował, że do skrzynek mailowych ich klientów trafiają wiadomości dotyczące konieczności uzupełnienia lub poprawienia danych ws. świadczenia 800 plus. Z treści wynika, że jeśli tego nie zrobią, to kwota wypłaty nie zostanie podniesiona z 500 zł na 800 zł. Dodatkowo wiadomości zawierają link, w który należy kliknąć, by dokonać zmian w danych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał specjalny komunikat w tej sprawie.

Pilne ostrzeżenie dla wszystkich rodziców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że nie wysyła takich wiadomości do rodziców i są one fałszywe. Należy pamiętać, że nie wymaga się składania dodatkowego wniosku o podwyższenie kwoty świadczenia, bo ZUS robi to automatycznie. W związku z tym, nie wolno klikać w linki zamieszczone w takich wiadomościach, bo są one jedynie próbą oszustwa. 

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie 800+, to ZUS wysyła maile i sms jedynie z informacją o zamieszczeniu na portalu PUE ZUS wezwania. W tych wiadomościach nie ma żadnych linków, w które należy kliknąć - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.