Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Wiadomo, o ile wzrośnie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.02.2024 15:52

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Wiadomo, o ile wzrośnie

Trumna, pogrzeb
Pixabay/carolynabooth

Zapowiedź podwyższenia zasiłku pogrzebowego padła już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Teraz oficjalnie potwierdzono, że ważne świadczenie faktycznie będzie wyższe. Ministra ds. polityki senioralnej przekazała, jaką kwotę niebawem otrzymają Polacy w ramach zasiłku.

Aktualna kwota zasiłku pogrzebowego jest niewystarczająca

Zasiłek pogrzebowy wynosi aktualnie 4000 złotych. Taka sama stawka obowiązuje od 2011 roku, a nie da się ukryć, że od tamtego czasu usługi pogrzebowe naprawdę sporo podrożały. W związku z tym świadczenie nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z ostatnim pożegnaniem bliskiej osoby. Już jakiś czas temu pojawiły się zapowiedzi zmian w tym zasiłku, a teraz zostało potwierdzone, że rząd faktycznie pracuje nad podwyżkami świadczenia.

Złe wieści dla ogrzewających domy węglem i gazem. Rewolucja w UE

Zapowiedź podwyżki kluczowego zasiłku

O podwyżce zasiłku pogrzebowego mogliśmy usłyszeć podczas kampanii wyborczej. Był to jeden ze sztandarowych postulatów Koalicji Obywatelskiej i zakładał on podniesienie kwoty świadczenia do 150 procent płacy minimalnej. Lewica także zawarła w swoich obietnicach zmiany w tej kwestii, które z kolei miałyby podwyższyć zasiłek do 8000 złotych i wprowadzić w życie jego coroczną waloryzację.

Zobacz także: Rewolucja w Biedronce. Sieć wprowadza możliwość zakupów przez internet

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Wiadomo, o ile wzrośnie

Ostatnio na antenie tvn24 Marzena Okła-Drewnowicz odniosła się do kwestii obietnicy podniesienia zasiłku pogrzebowego i przekazała, że projekt jest już przygotowany. Ministra ds. polityki senioralnej zapowiedziała także, że podwyżka powinna nastąpić w lipcu, tak jak zapowiadano przed wyborami. Jeśli chodzi o nową wysokość świadczenia, to będzie ona odpowiadała kwocie, która pojawiła się w postulatach wyborczych KO. Oznacza to, że już niebawem zasiłek pogrzebowy będzie wynosił 6450 złotych.