Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 17.08.2021 02:00

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

EN 01470838 0027 (1)
Marek BAZAK/East News

ZUS nieustannie przypomina o podaniu dokładnego i aktualnego adresu w przypadku ubiegania się o e-ZLA, elektroniczne zwolnienie lekarskie. W przeciwnym razie możemy nabawić się licznych kłopotów podczas ewentualnej kontroli.

Iwona Kowalska-Matis z dolnośląskiego ZUS uczula, aby pamiętać o aktualizacji adresu, pod którym zamierzamy przechodzić rekonwalescencję po chorobie. Nagminnie bowiem zdarza się, że osoby podają w miejscu pracy np adres zameldowania, a faktycznie mieszkają pod innym adresem, często nawet w innej miejscowości. W takim przypadku podczas kontroli urzędnicy ZUS przybędą pod adres zapisany u pracodawcy bądź w ZUS.

3 dni na załatwienie sprawy adresu

Rzecznik ZUS przypomina, że podczas wypisywania zwolnienia przez lekarza, już w gabinecie lekarskim powinniśmy zadbać o właściwe wypełnienie rubryki z adresem zamieszkania. Jeżeli jednak tego nie zrobimy, to jeszcze nic straconego. Mamy jeszcze 3 dni na sprostowanie sprawy, w przeciwnym razie możemy mieć liczne nieprzyjemności podczas ewentualnej kontroli.

- Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to 3 dni - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Pracodawcy mają dosyć kombinacji

Coraz częściej pracodawcy sami zgłaszają się do ZUS z prośbą o skontrolowanie swoich pracowników. - Pracodawcy stracili cierpliwość do pracowników nadużywających zwolnień lekarskich, dlatego wnioskują odo nas o sprawdzenie - mówi Iwona Kowalska-Matis. – Niekiedy dostajemy zdjęcia, filmy, nagrania lub dokumenty świadczące o tym, że „chory” w trakcie e-ZLA np. pracuje w innej firmie albo wyjechał na zagraniczne wakacje - mówie rzeczniczka.

ZUS przeprowadzając kontrolę orzeka często niewłaściwe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. "W całej Polsce w 2020 r. ZUS przeprowadził kontrole 55 004 zwolnień lekarskich, z których 10 584 ZUS zakwestionował na kwotę 15 468 604,95 zł. Natomiast w 2019 r. skontrolowanych zostało 149 689 e-ZLA, z których zakwestionowanych zostało 19 712 na kwotę 28 912 010,67 zł."

Liczba cofniętych zwolnień jest więc całkiem spora. Lepiej zadbać więc o wpisanie właściwego adresu w zwolnieniu.