Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 02.06.2023 08:20

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca

zus-list-pieniądze
Biznesinfo

ZUS poszedł na rękę przedsiębiorcom i do 5 czerwca wydłużył czas składania wniosków o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Taki wniosek, po złożeniu rocznego rozliczenia składki w dokumencie za kwiecień, został automatycznie utworzony na profilu płatnika składek na platformie PUE ZUS. Dokument trzeba sprawdzić, podpisać, a następnie wysłać.

Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot

W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu (pierwszy termin był do 1 czerwca – dop. red.). Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty – wskazuje profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne (należało je dostarczyć do ZUS w terminie do 22 kwietnia, ale złożenie ich później nie rodzi konsekwencji) mogło wykazać jej niedopłatę lub nadpłatę. To właśnie w tym drugim przypadku wniosek o zwrot pieniędzy jest udostępniany na profilu płatnika na PUE ZUS w widoku “Moje dane” w sekcji “Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne”.

Zwróć uwagę na numer konta

29 maja ZUS poinformował, że prowadzący działalność gospodarczą przesłali już ponad 587 tys. wniosków o zwrot środków na łączną kwotę 1,2 mld zł. Przed podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Jeżeli z rocznego rozliczenia wynika nadpłata, a na profilu płatnika na PUE ZUS nie ma wniosku o jej zwrot, płatnik może samodzielnie sporządzić taki wniosek, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA – tłumaczy ZUS.

Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot do 5 czerwca?

Rzecznik ZUS wyjaśnia, że w takiej sytuacji ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 roku, a nie do 1 sierpnia. Zwrot środków nastąpi pod warunkiem, że Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów.