BiznesINFO.pl
ZUS o zmianach dla emerytów

Marek Bazak/East News

Wyższa emerytura dla 75 tys. seniorów. ZUS wyjaśnia, jak ją dostać

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

ZUS przypomina o możliwości zwiększenia emerytury. Dzięki korzystnym zmianom w przeliczaniu świadczenia senioralnego część Polaków może zyskać nawet kilkaset złotych. W tym celu należy przedłożyć stosowny wniosek i pilnować nieprzekraczalnego terminu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może zwiększyć wysokość emerytury

  • Z czego wynikają zmiany

  • O ile może wzrosnąć senioralne świadczenie

ZUS o zmianach dla emerytów

ZUS wystosował ważny apel do seniorów z rocznika 1953, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę. Do poniedziałku 11 stycznia 2021 r. emeryci mają czas na przedłożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach.

Z takiej możliwości mogą skorzystać seniorzy, którzy ukończyli wykonywanie obowiązków zawodowych na mocy wniosku złożonego przed 2013 r. Wszystko dzięki modyfikacjom uchwalonym w połowie 2020 r. przez polski parlament.

- Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia - oznajmił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Pieniądze od ZUS dla poszkodowanych emerytów

Sprawa dotyczy emerytek, które zawnioskowały o wcześniejszą emeryturę na przestrzeni lat 2008-2012. W 2013 r. doszło do niekorzystnej zmiany - ZUS obniżył ich świadczenia. Po długim procedowaniu Trybunał Konstytucji uznał to działanie za sprzeczne z zapisami ustawy zasadniczej.

Problem zaniżonych emerytur nie obejmował seniorek urodzonych między 1949 r. a 1952 r. W ich przypadku przejście na wcześniejszą emeryturę nie wpływało na kwotę świadczenia otrzymywanego po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Portal prawo.pl donosi, że na zmianach skorzystają także mężczyźni, którzy mogli przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 lat (przed 1 stycznia 2013 r.). Wśród nich znajdują się m.in. górnicy, nauczyciele oraz twórcy w zależności od wykonywanej działalności.

Według szacunków dzięki nowemu prawu wyższą emeryturę może pobierać ponad 75 tys. seniorów. Większość z nich będzie mogła liczyć na podwyżkę świadczenia o 202 zł. Osoby, którym należy się wyrównanie, będą mogły liczyć na średnio 12 786 zł.

Jak podnieść wysokość emerytury? Poradnik ZUS

Polsat News podaje, że w celu uzyskania korzystnego przeliczenia emerytury należy przedłożyć wypełniony formularz o symbolu EMP. Dotyczy to osób, które nadal pobierają emeryturę wcześniejszą i nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej. ZUS doprecyzowuje, że nowe, wyższe świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym przedłożono dokument.

Jednak nie wszyscy seniorzy muszą składać wniosek. ZUS przypomina, że osoby, które już posiadają emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, są zwolnione z konieczności przekazywania formularzy.

W ich przypadku ZUS automatycznie wyliczy nową wysokość świadczenia po 11 stycznia 2021 r. Wirtualna Polska dodaje, że wyższa emerytura będzie przysługiwała od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Co w razie świadczenia zawieszonego? W tym przypadku nowa emerytura będzie wypłacana od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeżeli przeliczenie będzie wyższe niż aktualnie pobierana emerytura to ZUS przekaże na ręce emerytów stosownie wyrównanie.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >