Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wyższa emerytura dla 75 tys. seniorów. ZUS wyjaśnia, jak ją dostać
Maria Glinka
Maria Glinka 08.01.2021 01:00

Wyższa emerytura dla 75 tys. seniorów. ZUS wyjaśnia, jak ją dostać

ZUS o zmianach dla emerytów
Marek Bazak/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może zwiększyć wysokość emerytury

  • Z czego wynikają zmiany

  • O ile może wzrosnąć senioralne świadczenie

ZUS o zmianach dla emerytów

ZUS wystosował ważny apel do seniorów z rocznika 1953, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę. Do poniedziałku 11 stycznia 2021 r. emeryci mają czas na przedłożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach.

Z takiej możliwości mogą skorzystać seniorzy, którzy ukończyli wykonywanie obowiązków zawodowych na mocy wniosku złożonego przed 2013 r. Wszystko dzięki modyfikacjom uchwalonym w połowie 2020 r. przez polski parlament.

- Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia - oznajmił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Pieniądze od ZUS dla poszkodowanych emerytów

Sprawa dotyczy emerytek, które zawnioskowały o wcześniejszą emeryturę na przestrzeni lat 2008-2012. W 2013 r. doszło do niekorzystnej zmiany - ZUS obniżył ich świadczenia. Po długim procedowaniu Trybunał Konstytucji uznał to działanie za sprzeczne z zapisami ustawy zasadniczej.

Problem zaniżonych emerytur nie obejmował seniorek urodzonych między 1949 r. a 1952 r. W ich przypadku przejście na wcześniejszą emeryturę nie wpływało na kwotę świadczenia otrzymywanego po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Portal prawo.pl donosi, że na zmianach skorzystają także mężczyźni, którzy mogli przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 lat (przed 1 stycznia 2013 r.). Wśród nich znajdują się m.in. górnicy, nauczyciele oraz twórcy w zależności od wykonywanej działalności.

Według szacunków dzięki nowemu prawu wyższą emeryturę może pobierać ponad 75 tys. seniorów. Większość z nich będzie mogła liczyć na podwyżkę świadczenia o 202 zł. Osoby, którym należy się wyrównanie, będą mogły liczyć na średnio 12 786 zł.

Jak podnieść wysokość emerytury? Poradnik ZUS

Polsat News podaje, że w celu uzyskania korzystnego przeliczenia emerytury należy przedłożyć wypełniony formularz o symbolu EMP. Dotyczy to osób, które nadal pobierają emeryturę wcześniejszą i nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej. ZUS doprecyzowuje, że nowe, wyższe świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym przedłożono dokument.

Jednak nie wszyscy seniorzy muszą składać wniosek. ZUS przypomina, że osoby, które już posiadają emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, są zwolnione z konieczności przekazywania formularzy.

W ich przypadku ZUS automatycznie wyliczy nową wysokość świadczenia po 11 stycznia 2021 r. Wirtualna Polska dodaje, że wyższa emerytura będzie przysługiwała od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Co w razie świadczenia zawieszonego? W tym przypadku nowa emerytura będzie wypłacana od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeżeli przeliczenie będzie wyższe niż aktualnie pobierana emerytura to ZUS przekaże na ręce emerytów stosownie wyrównanie.