Emerytura stażowa w 2021 roku
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 1 Stycznia 2021

2021 rokiem zmian w wieku emerytalnym? Czy doczekamy w końcu emerytur stażowych?

Emerytury stażowe pozwalałby przechodzić na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, pod warunkiem odpowiednio długiego stażu pracy. Wprowadzenie takiego rozwiązania obiecywał Andrzej Duda. Jednak o obiecanej ustawie prezydenckiej ani widu, ani słychu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegałaby emerytury stażowe
  • Jak próbowano przypomnieć prezydentowi o obietnicy
  • Jakie jeszcze zmiany czekają emerytury w 2021 roku

Andrzej Duda obiecał emerytury stażowe

Emerytury stażowe zgodnie z zapowiadanym projektem ustawy, pozwoliłyby przejść na państwowe świadczenie po 35 latach stażu pracy w przypadku kobiet i 40 latach w przypadku mężczyzn. W takich sytuacjach wiek emerytalny nie miałby znaczenia, istotne byłyby jedynie lata pracy.

Wprowadzenie takiego systemu było jedną z obietnic Andrzeja Dudy, który zadeklarował złożenie projektu prezydenckiej ustawy. Problem w tym, że od wyborów prezydenckich minęło pół roku, a temat kompletnie ucichł.

Przez ten czas, gdy prezydent wydawał się kompletnie zapomnieć o swojej obietnicy, opracowano obywatelski projekt emerytur stażowych. W jego sprawie złożono nawet petycję do prezydenta. Na razie nic jednak nie zapowiada, żeby ustawa trafiła do Sejmu.

500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowejCzytaj dalej

Związki zawodowe apelują o emerytury stażowe

Pomysł emerytur stażowych został poparty przez NSZZ Solidarność. Związek zawodowy naciska na prezydenta i apeluje, aby kapitał zgromadzone na koncie emeryta stażowego pozwalał na wypłatę przynajmniej 120 proc. obowiązującej, najniższej emerytury.

Obawy nie są bezpodstawne, zgodnie z obecnymi przelicznikami, emeryci stażowi mieliby głodowe emerytury. Najniższa wyniosłaby 1440 zł, otrzymałaby ją kobieta, która przepracowała 35 lat, bądź mężczyzna z 40-letnim stażem pracy.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w marcu najniższa emerytura ma wzrosnąć do 1300 zł, oraz dojdzie do tego waloryzacja, świadczenie z emerytury stażowej byłoby nieco wyższe. Wyniosłoby dokładnie 1560 zł.

Emerytury stażowe byłyby jedynie uzupełnieniem obecnego systemu. Argumentem za ich wprowadzeniem jest sytuacja osób, które pracowały już w młodym wieku. W efekcie w momencie osiągania progu emerytalnego mogą mieć staż pracy bliższy 50 niż 40 lat.

Zmiany w emeryturach w 2021 roku

To jednak niejedyne zmiany dotyczące emerytur, jakie mogą nas czekać w 2021 roku. Rząd nie skończył prac nad likwidacją OFE. Docelowo pieniądze z systemu miały trafić na prywatne indywidualne konta emerytalne w czerwcu 2021 roku. Wciąż jest to możliwe, ale zależne od tego jak szybko będzie pracował rząd.

Ponadto można spodziewać się dosyć wysokiej waloryzacji w tym roku, ze względu na wskaźniki inflacji. Niemal pewne są za to kolejne wypłaty trzynastych emerytur, a nawet czternastych (które dostaną jedynie najbiedniejsi świadczeniobiorcy).

Rząd obiecał również pracę nad usunięciem "pułapki" w systemie w postaci niekorzystnego wyliczenia dla przechodzących na emeryturę w czerwcu. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób ten problem zostanie rozwiązany.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News