BiznesINFO.pl
Emerytura stażowa w 2021 roku

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

2021 rokiem zmian w wieku emerytalnym? Czy doczekamy w końcu emerytur stażowych?

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Emerytury stażowe pozwalałby przechodzić na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, pod warunkiem odpowiednio długiego stażu pracy. Wprowadzenie takiego rozwiązania obiecywał Andrzej Duda. Jednak o obiecanej ustawie prezydenckiej ani widu, ani sł

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegałaby emerytury stażowe

  • Jak próbowano przypomnieć prezydentowi o obietnicy

  • Jakie jeszcze zmiany czekają emerytury w 2021 roku

Andrzej Duda obiecał emerytury stażowe

Emerytury stażowe zgodnie z zapowiadanym projektem ustawy, pozwoliłyby przejść na państwowe świadczenie po 35 latach stażu pracy w przypadku kobiet i 40 latach w przypadku mężczyzn. W takich sytuacjach wiek emerytalny nie miałby znaczenia, istotne byłyby jedynie lata pracy.

Wprowadzenie takiego systemu było jedną z obietnic Andrzeja Dudy, który zadeklarował złożenie projektu prezydenckiej ustawy. Problem w tym, że od wyborów prezydenckich minęło pół roku, a temat kompletnie ucichł.

Przez ten czas, gdy prezydent wydawał się kompletnie zapomnieć o swojej obietnicy, opracowano obywatelski projekt emerytur stażowych. W jego sprawie złożono nawet petycję do prezydenta. Na razie nic jednak nie zapowiada, żeby ustawa trafiła do Sejmu.

Związki zawodowe apelują o emerytury stażowe

Pomysł emerytur stażowych został poparty przez NSZZ Solidarność. Związek zawodowy naciska na prezydenta i apeluje, aby kapitał zgromadzone na koncie emeryta stażowego pozwalał na wypłatę przynajmniej 120 proc. obowiązującej, najniższej emerytury.

Obawy nie są bezpodstawne, zgodnie z obecnymi przelicznikami, emeryci stażowi mieliby głodowe emerytury. Najniższa wyniosłaby 1440 zł, otrzymałaby ją kobieta, która przepracowała 35 lat, bądź mężczyzna z 40-letnim stażem pracy.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w marcu najniższa emerytura ma wzrosnąć do 1300 zł, oraz dojdzie do tego waloryzacja, świadczenie z emerytury stażowej byłoby nieco wyższe. Wyniosłoby dokładnie 1560 zł.

Emerytury stażowe byłyby jedynie uzupełnieniem obecnego systemu. Argumentem za ich wprowadzeniem jest sytuacja osób, które pracowały już w młodym wieku. W efekcie w momencie osiągania progu emerytalnego mogą mieć staż pracy bliższy 50 niż 40 lat.

Zmiany w emeryturach w 2021 roku

To jednak niejedyne zmiany dotyczące emerytur, jakie mogą nas czekać w 2021 roku. Rząd nie skończył prac nad likwidacją OFE. Docelowo pieniądze z systemu miały trafić na prywatne indywidualne konta emerytalne w czerwcu 2021 roku. Wciąż jest to możliwe, ale zależne od tego jak szybko będzie pracował rząd.

Ponadto można spodziewać się dosyć wysokiej waloryzacji w tym roku, ze względu na wskaźniki inflacji. Niemal pewne są za to kolejne wypłaty trzynastych emerytur, a nawet czternastych (które dostaną jedynie najbiedniejsi świadczeniobiorcy).

Rząd obiecał również pracę nad usunięciem "pułapki" w systemie w postaci niekorzystnego wyliczenia dla przechodzących na emeryturę w czerwcu. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób ten problem zostanie rozwiązany.

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >