Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.05.2023 14:32

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka

Kobieta trzymająca telefon
Marek BAZAK/East News

Oszuści wymyślają coraz to nowsze sposoby, żeby uzyskać dostęp do naszych danych i kont. Powołując się na komunikat wydany przez CERT Polska, SPIDER’S WEB informuje, że konta Polaków na Facebooku mogą być zagrożone.

Ostrzeżenie CERT Polska

O nowym zagrożeniu informuje zespół CERT Polska, działający w strukturach NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne.

Serwis podaje, że na skrzynki pocztowe Polaków przychodzą wiadomości e-mail, w których przestępcy, podszywając się pod Facebooka, grożą zawieszeniem konta. Dzieje się to w ramach kampanii phishingowej, wykorzystującej wizerunek popularnej platformy społecznościowej. 

Groźba zablokowania konta

„Każdy, kto nie przejdzie weryfikacji, musi liczyć się z tym, że jego konto na Facebooku zostanie zablokowane” - czytamy w treści komunikatu. Link prowadzi na stronę udającą Facebooka i panel logowania. Właśnie w ten sposób cyberprzestępcy chcą pozyskać login i hasło. 

Kampanie phishingowe

Powołując się na tegoroczny raport CERT NASK, serwis podaje, że w ubiegłym roku oszustwa phishingowe stanowiły niemal 65 proc. wszystkich incydentów. Najpopularniejszym typem internetowego oszustwa było wykorzystywanie wizerunku firmy kurierskiej InPost, Facebooka i Vinted.

Pamiętajmy, żeby zachować ostrożność, nie podejmować pochopnych decyzji i nie wpisywać bez zastanowienia loginów i haseł do naszych kont. Poświęćmy kilka minut na sprawdzenie rzetelności informacji.