Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.05.2023 22:04

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko

Smartfon w rękach
Iberion

Oszuści internetowi są coraz bardziej sprytniejsi i oddają większą część swoich zadań botom. Jednak w przypadku internetowych aukcji, to nie kupujący są zagrożeni - na celowniku znaleźli się bowiem sprzedawcy.

Sprzedawcy na celowniku oszustów

Internetowe oszustwa są już prawdziwą plagą portali aukcyjnych. Oszuści nie ograniczają się wyłącznie do “atrakcyjnych ofert”, w których obiecują wspaniały zarobek już w tydzień.

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, tym razem na celowniku oszustów znaleźli się sprzedawcy na portalach aukcyjnych. Atak posiada elementy typowego oszustwa internetowego.

Wyślą SMS z powiadomieniem

Z informacji portalu dobreprogramy.pl wynika, że oszuści standardowo używają SMS-ów do “łowienia” swoich ofiar. Jednak warte podkreślenia jest to, jak wygląda pozostała część oszustwa.

Złodzieje używają spoofingu, tj. ustawiają dane wiadomości tak, aby na telefonie odbiorcy jako nadawca wiadomości wyświetlił się portal OLX. SMS zawiera informację, iż przedmiot został sprzedany, oraz link.

Podstawiona strona, SMS w minutę

Jak informuje portal dobreprogramy.pl, link prowadzi do spreparowanej przez oszustów strony. Nietrudno się domyślić, że służy ona do wyłudzania danych.

Ciekawe jest jednak to, że SMS z linkiem pojawia się nawet minutę po wystawieniu przedmiotu na OLX. Można zatem podejrzewać, że oszuści albo obserwują aukcje na bieżąco, albo używają do tego celu botów.

Tagi: oszustwo olx