Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wiadomości dla właścicieli diesli. Olej napędowy mocno drożeje
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.11.2023 22:18

Złe wiadomości dla właścicieli diesli. Olej napędowy mocno drożeje

samochody
Pixabay/Janusz Walczak

Właściciele diesli nie będą zachwyceni. Ceny oleju napędowego wciąż rosną, a we wtorek weszły w życie kolejne podwyżki w cenniku Orlenu. Nieznacznie spadły ceny benzyny bezołowiowej 95. Podobnie jest w przypadku cen paliw w Aramco Poland.

Co wpływa na hurtowe ceny paliw?

Na stronie Orlenu możemy przeczytać, że na wysokość cen hurtowych paliw przede wszystkim wpływają podatki i opłaty nakładane na paliwa, czyli akcyza, opłata paliwowa i VAT oraz warunki na rynku krajowym kształtowane przez konkurencję. 

Podobne wytłumaczenie znajdujemy na stronie Aramco Poland. - Głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość cen SPOT są notowania produktów naftowych i biokomponentów na rynkach europejskich, kursy dolara amerykańskiego i euro w NBP, podatki i pozostałe daniny publiczne oraz aktualna sytuacja popytowo-podażowa na krajowym rynku paliw - czytamy.

Jakiś czas temu podczas konferencji prasowej o cenach paliw mówił Jan Szewczak, członek zarządu Orlenu do spraw finansowych. Zwracał uwagę głównie na wydarzenia na Bliskim Wschodzie. - To są szlaki handlowe, to są trasy, którymi płyną tankowce, którymi płynie ropa naftowa, to są tereny wokół Arabii Saudyjskiej, wielkiego eksportera ropy naftowej. To są również wpływy zjawisk recesyjnych w gospodarce światowej, europejskiej. To wszystko razem trzeba na bieżąco po prostu śledzić. Tak że nie wierzcie państwo w te różne opowieści, bajki z mchu i paproci, ile to tam będzie może kosztować paliwo - mówił Jan Szewczak.

Właśnie się zaczęło. Lidl zdeklasował Biedronkę i Dino, nowa oferta zaskakuje

Kolejne podwyżki na Orlenie i w Aramco Poland

We wtorek zostały wprowadzone kolejne podwyżki w cenniku Orlenu. Olej napędowy Ekodiesel podrożał do 5390 zł za tysiąc litrów, a wcześniej kosztował 5338 zł. Oznacza to więc podwyżkę o 5 groszy na litrze. Jest to wzrost o 632 zł od wyborów parlamentarnych, czyli o 63 grosze za litr.

We wtorek poszły w górę także ceny hurtowe paliw w Aramco Poland. Z cennika wynika, że tysiąc litrów oleju napędowego Eurodiesel kosztuje 5462 zł, a poprzednio było to 5412 zł. Są to złe wieści dla właścicieli diesli, którzy mogą się spodziewać wyższych cen oleju napędowego na stacjach paliw.

Ceny benzyny nieznacznie spadły

Za to benzyna bezołowiowa 95 staniała w hurcie na Orlenie o 22 zł do 5171 zł za tysiąc litrów. To najniższy poziom od 28 października, ale nadal zdecydowanie wyższy niż przed wyborami parlamentarnymi. 

Od wyborów cena benzyny 95 w hurcie poszła w górę o 417 zł, co oznacza wzrost o około 42 grosze za litr. We wtorek również w Aramco Poland spadła cena benzyny 95 i wynosi teraz 5168 zł za tysiąc litrów.

Tagi: ceny paliw