Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zbliża się nieprzekraczalna data dla wielu Polaków. Później ZUS już nie przyjmie tych dokumentów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 03.11.2023 09:16

Zbliża się nieprzekraczalna data dla wielu Polaków. Później ZUS już nie przyjmie tych dokumentów

zus-koperta-list-dokumenty
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zbliża się nieprzekraczalna data dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia mogą oni przekazać urzędnikom konkretne dokumenty. O co dokładnie chodzi?

Ważne daty w ZUS-ie. Przedsiębiorcy powinni je zapamiętać

Choć do 1 stycznia zostały nam niecałe dwa miesiące, to nie ulega wątpliwości, że większości osób końcówka roku mija bardzo szybko – to czas rozliczeń, planowania celów na kolejne miesiące czy też – nie w ujęciu zawodowym – świątecznych przygotowań. W nadmiarze zadań łatwo można zapomnieć o terminach składania ważnych formularzy w ZUS-ie.

Chodzi o przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku (ZUS DRA, ZUS RCA i ZUS RSA). Natomiast korekty złożone za okres od stycznia 2022 roku będzie można przekazać do ZUS w ciągu pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Urzędnicy apelują, by jak najszybciej przeanalizować dokumenty rozliczeniowe i mieć czas na to, by je poprawić.    

O takiej możliwości korekty, ale też nieprzekraczalnej dacie, przypominamy naszym klientom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taką wiadomość umieszczamy na profilach płatników składek – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

dokumenty deklaracje ZUS.jpgŹródło: ZUS.

Pieniądze po zmarłym czekają w ZUS. Średnio to 29 tys. zł Podnieśli ważne świadczenie dla emerytów o 1000 zł. Pierwsze wyższe przelewy już na kontach

Po 1 stycznia ZUS nie przyjmie tych dokumentów. Co wtedy?

Jeśli przedsiębiorca nie dostarczy opisanych wyżej formularzy do 1 stycznia, to musi liczyć się z faktem, że nie będzie już możliwości zmiany stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Po 1 stycznia korekty można sporządzić wyłącznie z urzędu przez ZUS, tylko na koncie ubezpieczonego. Zostaną one wprowadzane na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji.

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy urzędników przy weryfikacji dokumentów. W tym celu powinni skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – dostępnej pod nr tel.: 22 560-16-00, umawiając się na e-wizytę w ZUS-ie lub przyjść bezpośrednio do placówki Zakładu.

Płatnicy, którzy składają dokumenty przez program Płatnik lub e-Płatnik mogą także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych – mówi nam Beata Kopczyńska.

Prowadzenie własnej firmy w Polsce – statystyki

Sektor przedsiębiorczości jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o tym, jaki potencjał gospodarczy ma dane państwo. W gospodarce wolnorynkowej to przede wszystkim firmy zapewniają pracę, a im więcej dobrze rozwijających się przedsiębiorstw, tym więcej zatrudnionych. Rezultat? Więcej wpływów z podatków i składek.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2015 roku w naszym kraju funkcjonowało ponad 1,9 mln niefinansowych przedsiębiorstw. Do 2021 liczba ta wzrosła o 23 proc. i wyniosła przeszło 2,3 mln. W I kwartale br. zarejestrowano o 3,7 proc. więcej nowych firm niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (najwięcej w sektorze gastronomii i zakwaterowania). Natomiast liczba upadłości, w tym samym czasie, wyniosła 122 i była tym samym o 38,6 proc. większa niż w I kwartale 2022 roku.

Zrzut ekranu 2023-11-3 o 08.57.21.pngŹródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych