Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Do 31 marca ZUS wypłaca 1269 zł. Trzeba złożyć wniosek
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 29.10.2023 12:25

Do 31 marca ZUS wypłaca 1269 zł. Trzeba złożyć wniosek

pieniądze
Pixabay/Gosia K.

Świadczenia z ZUS mogą mieć formę pieniężną lub rzeczową. Do tych pierwszych zaliczamy emerytury, renty czy zasiłki. W zależności od tego, w jakiej sytuacji życiowej znalazł się ubezpieczony – choroba, narodziny dziecka, wypadek przy pracy itp. – mogą mu przysługiwać pieniądze właśnie z tego tytułu. Poniżej wyjaśniamy, kiedy ZUS wypłaca dodatkowe 1269 zł.

Dodatkowe 1269 zł z ZUS. Komu należą się te pieniądze?

Od 1 kwietnia br. do 31 marca 2024 roku ZUS wypłaca 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu – jest to o 136 zł więcej niż poprzednim razem. Takie jednorazowe odszkodowanie nie obowiązuje przy każdym wypadku – chodzi bowiem o nieszczęśliwe zdarzenie przy pracy bądź chorobę zawodową.

Świadczenie wypłacane jest na wniosek poszkodowanego (musi być on objęty ubezpieczeniem wypadkowym – dop. red.). Natomiast, gdy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczony zmarł, odszkodowanie przysługuje uprawnionym członkom rodziny – wyjaśniła Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Upadek znanej fabryki mebli. Ceny nawet o połowę niższe Wakacje od ZUS-u. Bez dochodu, bez składek, za to z zasiłkiem. Oto, co planują politycy

Od czego zależy wysokość jednorazowego odszkodowania?

Stawka tego świadczenia zmienia się każdego roku i jest uwarunkowana procentowym uszczerbkiem na zdrowiu. Określa go lekarza orzecznik lub komisja lekarska ZUS. Za każdy procent stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowany otrzymuje 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia – do końca marca 2024 roku jest to tytułowe 1269 zł. Jeśli zatem w wyniku wypadku przy pracy poszkodowany będzie miał 5 proc. uszczerbku na zdrowiu, to ZUS wypłaci mu 6345 zł odszkodowania. Decyzja o przyznaniu świadczenia następuje w ciągu 14 dni od złożenia wniosku.

Jak informuje specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl, w ubiegłym roku ZUS wypłacił 42,6 tys. jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z tytułu choroby zawodowej na łączną kwotę 294 mln zł.

Więcej pieniędzy za niezdolność do pracy

Jeśli ubezpieczony stał się całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, kwota jednorazowego odszkodowania wynosi 22 212 zł. W sytuacji, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek bądź dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, ZUS wypłaca 114 231 zł. Jeśli takie uprawnienia ma inny członek rodziny, to odszkodowanie wynosi 57 115 zł.

W sytuacji, gdy prawo do zadośćuczynienia mają równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, wówczas jest to już 114 231 zł, które ulega zwiększeniu o kwotę 22 212 zł na każde z tych dzieci – wytłumaczyła nam Beata Kopczyńska i dodała, że takie odszkodowanie w łącznej kwocie zostaje po równo rozdzielone między uprawnionych.