Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zaskoczenie w rządzie. Waloryzacja będzie wysoka
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.07.2023 14:44

Zaskoczenie w rządzie. Waloryzacja będzie wysoka

Banknoty
East News

Narodowy Bank Polski opublikował swoje prognozy dotyczące inflacji. Są zdecydowanie inne od zapowiedzi rządu - wynika z nich również wprost, że przyszłoroczna waloryzacja będzie zdecydowanie wyższa, niż się spodziewano.

Nowa prognoza NBP

Prognoza Narodowego Banku Polskiego najprawdopodobniej spowodowała zaskoczenie w rządzie w kontekście inflacji. Ceny bowiem ndal będą rosły, i to jeszcze w przyszłym roku.

Jak podaje portal money.pl za Faktem, szacunki rządowe przewidywały wzrost cen na poziomie 12 proc. Tymczasem według prognozy NBP będzie on wyższy - zdaniem ekonomistów będzie to poziom 12,4 pp.

Efekt odczują emeryci

Co to konkretnie oznacza? Przede wszystkim rząd musi przygotować się na ewentualność wyższej waloryzacji rent i emerytur zaplanowanej na marzec przyszłego roku. Pierwotne plany rządu przewidywały bowiem waloryzację na poziomie 12,3 proc.

Z informacji Faktu cytowanych przez money.pl wynika, że oznacza to dobrą wiadomość dla emerytów. Dla tych, którzy otrzymują minimalną emeryturę - tj. kwotę 1588,44 zł brutto - oznaczałoby to kwotę podwyżki równą 196,97 zł brutto.

Trzynastki i czternastki

W górę poszłyby również kwoty trzynastej oraz czternastej emerytury. Jak podaje money.pl za Faktem, w obu przypadkach byłoby to 1785,40 zł brutto. Łączny zysk emerytów w przyszłym roku wyniósłby min. 5,9 tys. zł.

Rządowe prognozy dotyczące inflacji przewidują przyszłoroczną inflację na poziomie 6,6 proc., natomiast eksperci - o 0,3 pp wyższą. Dałoby to waloryzację w 2025 roku na poziomie 1906 zł brutto i zysk dla seniorów na poziomie 5 tys. zł.