Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zaciągnęła kredyt na 50 tys. zł. Musi spłacić jeszcze ponad 300 000 zł
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.04.2023 18:47

Zaciągnęła kredyt na 50 tys. zł. Musi spłacić jeszcze ponad 300 000 zł

pieniądze
Domena publiczna

Pewna kobieta zaciągnęła kredyt w wysokości 50 tys. zł. Po ponad dwóch dekadach ma do spłacenia jeszcze 330 tys. złotych. Prokurator Generalny złożył skargę do Sądu Najwyższego.

Egzekucja naruszeniem zasad sprawiedliwości

Jak podaje portal Interia.pl, w skardze Prokurator Generalny określił nakaz zapłaty jako “konstytucyjne naruszenie zasad praworządności i sprawiedliwości”. Ze skargi wynika również, że odsetki wyniosły 28 proc. w skali roku.

Sam kredyt został zaciągnięty przez kobietę w 1997 na kwotę 50 tys. zł. Za te pieniądze kobieta kupiła samochód, który wg informacji Interii był eksploatowany przez jej męża.

Z informacji Interii wynika jednak, że dwa lata po zaciągnięciu kredytu sytuacja zaczęła się komplikować. Samochód został skradziony, a mąż kobiety wyjechał za granicę. Przestał również spłacać zobowiązanie w banku.

Jeden kredyt, lata zmartwień

9 lat później, gdy dług w dalszym ciągu wynosił ponad 20 tys. zł., bank w wyniku egzekucji sprzedał dług firmie windykacyjnej. Ta z kolei skierowała do sądu pozew, żądając zapłaty łącznie ponad 150 tys. zł.

Jak informuje Interia, sąd uwzględnił pozew w październiku 2008 roku, a komornik mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne. Ponieważ jednak dwa lata temu zmarł mąż kobiety, komornik zajął jej emeryturę.

Będzie ponowne rozpatrzenie sprawy

Z informacji Prokuratury cytowanych przez Interię wynika również, że wierzyciel uzyskał już ponad 66 tys. zł. Z kolei łączne zadłużenie kobiety przekracza obecnie 330 tys. zł.

Po skardze nadzwyczajnej Zbigniewa Ziobry, sprawę ponownie rozpatrzy Sąd Okręgowy w Elblągu. Pojawił się również wniosek Prokuratora Generalnego o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego wobec kobiety.