BiznesINFO.pl
A traffic sign stands next to the Moscow office of Russian gas giant Gazprom in Moscow on September 10, 2021. - Russian energy giant Gazprom announced on September 10, 2021 that construction of the controversial Nord Stream 2 gas pipeline connecting Russia with Germany had been completed. (Photo by Alexander NEMENOV / AFP)

Biznesinfo

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Polska zmierza w kierunku Polexitu

8 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek (7.10), że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją. Oznacza to, że TK uznał, iż polskie prawo ma wyższość nad prawem unijnym. Sprawa została rozpoznawana na wniosek Mateusza Morawieckiego.

Według wyroku TK niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. Oznacza to, że Polska ma teraz na kwestie prawa europejskiego kompletnie inny pogląd niż inne kraje unijne i Komisja Europejska

Niemieckie media ostro o Polsce

Niemieckie media ostro o sądownictwie w Polsce

CZYTAJ DALEJ

W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską napisano, że ta nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługującej jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii ponieważ Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich.

Co z pieniędzmi dla Polski z Funduszu Odbudowy?

W odpowiedzi na wyrok TK Bruksela może zablokować wypłatę środków dla Polski. Przez takie zachowanie możemy stracić 770 miliardów złotych z Funduszy Odbudowy, które miały być przekazane Polsce do 2027 roku.

Oczy całego świata skierowane w kierunku Polski

Europejskie media zgodnie komentują, że uznanie przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej części traktatu o UE za niezgodną z konstytucją oznacza wyjście Polski z europejskiego porządku prawnego i jest de facto prawnym polexitem.

Brytyjski "Guardian" napisał o dużym kroku w kierunku "prawnego polexitu", dodał, że w tle jest konflikt między rządzącymi Polską nacjonalistami, a Brukselą. TK zaś jest obsadzony przez sędziów "lojalnych wobec rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość".

– To rewolucja prawna – skwitował René Repasi, profesor prawa międzynarodowego i europejskiego na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie. – To prawda, że jest to trybunał przejęty przez rząd, ale żaden sąd krajowy nie zrobił dotąd tak dużego kroku w kierunku prawnego wyjścia z UE – podkreślił Repasi.

Na Polskim Ładzie mogą stracić małżonkowie

Wspólne rozliczenia małżonków będzie mniej opłacalne niż dotychczas

CZYTAJ DALEJ

The New York Times również stawia pytanie o przyszłość Polski w UE i podkreśla, że ten wyrok to pójście na kolizję z Unią Europejską.

Na czwartkowy wyrok zareagował także lider PO. Na Twitterze przewodniczącego PO Donalda Tuska możemy przeczytać wezwanie wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, by w niedzielę o godz. 18 przyszli na plac Zamkowy w Warszawie. Tylko razem możemy ich zatrzymać – podkreślił Tusk.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >