Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Polska zmierza w kierunku Polexitu
Joanna Leja
Joanna Leja 08.10.2021 02:00

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Polska zmierza w kierunku Polexitu

biznesinfo-1
Biznesinfo

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek (7.10), że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją. Oznacza to, że TK uznał, iż polskie prawo ma wyższość nad prawem unijnym. Sprawa została rozpoznawana na wniosek Mateusza Morawieckiego.

Według wyroku TK niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. Oznacza to, że Polska ma teraz na kwestie prawa europejskiego kompletnie inny pogląd niż inne kraje unijne i Komisja Europejska

W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską napisano, że ta nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługującej jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii ponieważ Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich.

Co z pieniędzmi dla Polski z Funduszu Odbudowy?

W odpowiedzi na wyrok TK Bruksela może zablokować wypłatę środków dla Polski. Przez takie zachowanie możemy stracić 770 miliardów złotych z Funduszy Odbudowy, które miały być przekazane Polsce do 2027 roku.

Oczy całego świata skierowane w kierunku Polski

Europejskie media zgodnie komentują, że uznanie przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej części traktatu o UE za niezgodną z konstytucją oznacza wyjście Polski z europejskiego porządku prawnego i jest de facto prawnym polexitem.

Brytyjski "Guardian" napisał o dużym kroku w kierunku "prawnego polexitu", dodał, że w tle jest konflikt między rządzącymi Polską nacjonalistami, a Brukselą. TK zaś jest obsadzony przez sędziów "lojalnych wobec rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość".

– To rewolucja prawna – skwitował René Repasi, profesor prawa międzynarodowego i europejskiego na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie. – To prawda, że jest to trybunał przejęty przez rząd, ale żaden sąd krajowy nie zrobił dotąd tak dużego kroku w kierunku prawnego wyjścia z UE – podkreślił Repasi.

The New York Times również stawia pytanie o przyszłość Polski w UE i podkreśla, że ten wyrok to pójście na kolizję z Unią Europejską.

Na czwartkowy wyrok zareagował także lider PO. Na Twitterze przewodniczącego PO Donalda Tuska możemy przeczytać wezwanie wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, by w niedzielę o godz. 18 przyszli na plac Zamkowy w Warszawie. Tylko razem możemy ich zatrzymać – podkreślił Tusk.

Tagi: sąd