Wymiana Tuska na Trzaskowskiego. Zaskakujące wyniki sondażu. Polacy jasno wskazali

Wśród wyborców narasta napięcie, a najnowsze badania opinii publicznej podsycają spekulacje o możliwych zmianach na szczycie jednej z największych partii w kraju. Wyniki mogą zaskoczyć nie tylko polityków, ale i samych obywateli. Czy w Platformie Obywatelskiej dojrzewa polityczne przesilenie? Coraz częściej pojawiają się pytania o przyszłość Donalda Tuska i możliwą rolę Rafała Trzaskowskiego. Ale czy wyborcy są gotowi na taki scenariusz? W sondażu pojawiły się odpowiedzi, których mało kto się spodziewał.
Polityczne nastroje Polaków. Chcą nowych liderów?
W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszymy o napięciach i poszukiwaniach nowych liderów wśród najważniejszych sił politycznych w Polsce. W mediach i debatach publicznych wraca pytanie o przyszłość obecnego układu rządzącego, a dokładniej – kierownictwa największej partii w koalicji. Coraz częściej też komentatorzy polityczni i sami wyborcy wskazują, że może dojść do zmiany personalnej, która odmieni nie tylko wizerunek ugrupowania, ale również kierunek jego działań.
Choć o możliwej zmianie lidera Platformy Obywatelskiej mówi się od dawna, to właśnie latem 2024 roku temat ten wrócił na dobre do debaty publicznej. Pojawiły się nowe sondaże, medialne spekulacje i rosnąca presja ze strony części opinii publicznej. Rafał Trzaskowski znów wymieniany jest jako potencjalny następca Donalda Tuska, a w samej partii nie brakuje głosów o potrzebie odświeżenia przywództwa. Czy to już początek poważnych przetasowań w PO?

Czy wyborcy są gotowi na zmiany? Sondaż ujawnia pierwsze rysy na politycznej tafli
Jedno z kluczowych pytań, jakie zadają sobie komentatorzy, brzmi: czy społeczeństwo popiera potencjalną zmianę przywództwa w Platformie Obywatelskiej? Na to pytanie próbował odpowiedzieć najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski, który objął reprezentatywną grupę 1000 dorosłych Polaków. Ankieta została przeprowadzona w dniach 11–13 lipca metodą mieszaną: CATI (wywiady telefoniczne) i CAWI (ankiety internetowe).
Respondentów zapytano, czy chcieliby, aby Rafał Trzaskowski zastąpił Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego PO. Na pozór proste pytanie okazało się silnie polaryzujące – opinie podzieliły się w zależności od preferencji politycznych, ale w każdej grupie dało się zauważyć dominujący trend. To, co zaskakuje najbardziej, to wyraźna przewaga jednej odpowiedzi nad pozostałymi, która może zaskoczyć nie tylko analityków, ale również samych liderów partii.
Sondaż jasno pokazuje: Trzaskowski w odwrocie? Większość wyborców nie chce jego awansu na lidera PO
Jak wynika z badania, aż 66,8 proc. Polaków nie popiera pomysłu, by Rafał Trzaskowski przejął kierownictwo Platformy Obywatelskiej po Donaldzie Tusku. Jedynie 23,4 proc. respondentów opowiedziało się za taką zmianą, z czego zaledwie 6,8 proc. było do niej „zdecydowanie przekonanych”. Około 16,6 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie wyrobionej opinii.
Co więcej, nawet wśród wyborców obecnej koalicji rządzącej, którzy mogliby teoretycznie wykazywać większą otwartość na polityczne manewry wewnątrz PO, aż 73 proc. osób wyraziło sprzeciw wobec zastąpienia Tuska Trzaskowskim. Jedynie 16 proc. z tej grupy opowiedziało się za taką roszadą. Jeszcze ciekawiej wygląda to wśród wyborców opozycyjnych (PiS, Konfederacja) – tam 24 proc. chciałoby, aby Trzaskowski został nowym liderem PO, ale aż 63 proc. jest temu przeciwnych.

Największy odsetek osób niezdecydowanych (aż 28 proc.) odnotowano wśród pozostałych wyborców, niezwiązanych silnie z żadnym obozem politycznym. W tej grupie jedynie 6 proc. popierało kandydaturę Trzaskowskiego, a 66 proc. było przeciwko.
Choć Rafał Trzaskowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Polsce i ma doświadczenie samorządowe oraz ogólnokrajowe (kandydat w wyborach prezydenckich), to wyniki sondażu pokazują, że społeczne przyzwolenie na jego awans polityczny wewnątrz PO jest dziś ograniczone. Wynik ten może stanowić sygnał ostrzegawczy zarówno dla niego, jak i całego kierownictwa partii – wyborcy niekoniecznie chcą rewolucji, nawet jeśli widzą potrzebę odświeżenia.
Najnowszy sondaż nie pozostawia wątpliwości – mimo medialnych spekulacji o możliwej zmianie lidera PO, społeczne poparcie dla takiego scenariusza jest bardzo niskie. Wyborcy najwyraźniej wolą stabilizację niż kolejne przetasowania na szczycie partii. Czy to oznacza, że Donald Tusk może spać spokojnie?





































