BiznesINFO.pl
4026807061 bb329f4c9c b

Domena publiczna

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

2 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Brazylijski urząd ds. środowiska wydał wstępne pozwolenie na budowę autostrady na obszarze lasów deszczowych Amazonii. Prezydent Brazylii pochwalił się licencją na Twitterze.

Droga przez las deszczowy

Podczas kampanii wyborczej prezydent Jair Bolsonaro zobowiązał się do utwardzenia drogi, zwanej BR-319, która łączyłaby największe miasto Amazonii Manaus z resztą Brazylii. Droga powstała już w latach 70-tych przez brazylijską dyktaturę wojskową, ale szybko popadła w ruinę ze względu na trudne warunki lasu deszczowego.

28 lipca br. minister infrastruktury Marcelo Sampaio ogłosił wstępne pozwolenie na Twitterze, zamieszczając obraz licencji z agencji środowiskowej Ibama. W zrównaniu inżynierii i szacunku dla środowiska, zamierzamy wyprowadzić społeczeństwo stanu Amazonas z izolacji" – napisał. 

Pozwolenie umożliwi rozpoczęcie brukowania i naprawę 405-kilometrowego odcinka. Prezydent Brazylii mówi o projekcie budowy autostrady od 2019 roku, czyli niemal od początku swojego urzędowania. Zapewnia, że projekt zapewni płynność ruchu drogowego kraju i zapewni jego mieszkańcom nowe możliwości. 

Zielone płuca Ziemi

Pomysł spotkał się z dużą krytyką. Lasy Amazonii pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i przez to spowalniają zmiany klimatyczne. Skutki wylesiania odczuwalne są na całym świecie.

Jak zwraca uwagę special ops.pl IBAMA, podobnie jak wiele brazylijskich instytucji, cierpi z powodu skandali związanych z korupcją, braków kadrowych i niedoinwestowania.

Eksperci ds. środowiska zaznaczają, że wybrukowanie drogi ułatwiłoby pracę nielegalnym wyrębaczom. W zeszłym roku poziom wycinki lasów amazońskich osiągnął 22 %, jest to najwyższy wynik od 2006 roku, a są to dane oficjalne.

 „Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale Amazonia jest nasza. Nie będzie już więcej polityki takiej, jaką widzieliśmy w przeszłości. Ta była katastrofą dla wszystkich. Zachowujemy więcej lasów deszczowych niż ktokolwiek inny na świecie. Żaden kraj nie ma moralnego prawa mówić o Amazonii. Zniszczyliście swoje własne ekosystemy”, mówił w 2019 roku podczas spotkania z dziennikarzami Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii.

Lasy amazońskie zajmują obszar 5,5 mln km2, jednak aż 60 % lasu znajduje się na terenie Brazylii. Jednocześnie naukowcy i organizacje pozarządowe apelują o zatrzymanie budowy, która byłaby tragiczna w skutkach. 

Tagi:

lasy

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >