BiznesINFO.pl
4026807061 bb329f4c9c b

Domena publiczna

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

2 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Brazylijski urząd ds. środowiska wydał wstępne pozwolenie na budowę autostrady na obszarze lasów deszczowych Amazonii. Prezydent Brazylii pochwalił się licencją na Twitterze.

Droga przez las deszczowy

Podczas kampanii wyborczej prezydent Jair Bolsonaro zobowiązał się do utwardzenia drogi, zwanej BR-319, która łączyłaby największe miasto Amazonii Manaus z resztą Brazylii. Droga powstała już w latach 70-tych przez brazylijską dyktaturę wojskową, ale szybko popadła w ruinę ze względu na trudne warunki lasu deszczowego.

28 lipca br. minister infrastruktury Marcelo Sampaio ogłosił wstępne pozwolenie na Twitterze, zamieszczając obraz licencji z agencji środowiskowej Ibama. W zrównaniu inżynierii i szacunku dla środowiska, zamierzamy wyprowadzić społeczeństwo stanu Amazonas z izolacji" – napisał. 

Pozwolenie umożliwi rozpoczęcie brukowania i naprawę 405-kilometrowego odcinka. Prezydent Brazylii mówi o projekcie budowy autostrady od 2019 roku, czyli niemal od początku swojego urzędowania. Zapewnia, że projekt zapewni płynność ruchu drogowego kraju i zapewni jego mieszkańcom nowe możliwości. 

Zielone płuca Ziemi

Pomysł spotkał się z dużą krytyką. Lasy Amazonii pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i przez to spowalniają zmiany klimatyczne. Skutki wylesiania odczuwalne są na całym świecie.

Jak zwraca uwagę special ops.pl IBAMA, podobnie jak wiele brazylijskich instytucji, cierpi z powodu skandali związanych z korupcją, braków kadrowych i niedoinwestowania.

Eksperci ds. środowiska zaznaczają, że wybrukowanie drogi ułatwiłoby pracę nielegalnym wyrębaczom. W zeszłym roku poziom wycinki lasów amazońskich osiągnął 22 %, jest to najwyższy wynik od 2006 roku, a są to dane oficjalne.

 „Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale Amazonia jest nasza. Nie będzie już więcej polityki takiej, jaką widzieliśmy w przeszłości. Ta była katastrofą dla wszystkich. Zachowujemy więcej lasów deszczowych niż ktokolwiek inny na świecie. Żaden kraj nie ma moralnego prawa mówić o Amazonii. Zniszczyliście swoje własne ekosystemy”, mówił w 2019 roku podczas spotkania z dziennikarzami Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii.

Lasy amazońskie zajmują obszar 5,5 mln km2, jednak aż 60 % lasu znajduje się na terenie Brazylii. Jednocześnie naukowcy i organizacje pozarządowe apelują o zatrzymanie budowy, która byłaby tragiczna w skutkach. 

Tagi:

lasy

Magdalena MadońAutor

Magdalena Madoń

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu

Polska i Świat

Bankomaty masowo likwidowane w Hiszpanii. Zniknęło już ponad tysiąc

Czytaj więcej >