Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat dla przedsiębiorców: za niezłożenie tej deklaracji zapłacą ZUS-owi karę w wys. 5 tys. zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.11.2022 17:47

Ważny komunikat dla przedsiębiorców: za niezłożenie tej deklaracji zapłacą ZUS-owi karę w wys. 5 tys. zł

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo
Biznesinfo

Wszyscy przedsiębiorcy (również ci, którzy płacą składki tylko za siebie) są zobligowani do comiesięcznego przesyłania deklaracji ZUS DRA. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z możliwością błędnego rozliczenia przez ZUS, gdyż wymiar składek zostanie ustalony automatycznie. Kara pieniężna za nieprzesłanie deklaracji rozliczeniowej to nawet 5 tys. zł.

ZUS apeluje do przedsiębiorców

Pomimo tego, że nowe przepisy obowiązują już od 10 miesięcy, bardzo duża ilość płatników nie składa do nas tych dokumentów, a to może skutkować karą w wysokości 5000 zł – informuje Iwona Kowalska-Matis rzecznik regionalny ZUS w woj. dolnośląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Rzeczniczka dodaje, że przyczyną nieskładania deklaracji rozliczeniowych jest fakt, iż w ubiegłym roku przedsiębiorcy nie mieli takiego obowiązku.

Efekt „Polskiego Ładu”

Konieczność wypełniania comiesięcznego obowiązku to jedno z następstw „Polskiego Ładu” i ujętych w nim przepisów dot. składek zdrowotnych.

Wszyscy przedsiębiorcy muszą wysyłać deklaracje, bo za każdym miesiącem wysokość podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotne może być inna. Natomiast na ostateczne rozliczenie rocznej składki muszą jeszcze trochę poczekać. Ma ono bowiem nastąpić za niecałe pół roku. To właśnie w deklaracji złożonej za kwiecień 2023 roku obliczona zostanie różnica między roczną składką za ubezpieczenie zdrowotne a łączną liczbą składek za konkretne miesiące roku kalendarzowego lub składkowego.

Jeśli efektem ustaleń będzie nadpłata, przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o jej zwrot. Aby ZUS mogło właściwie ustalić saldo konta, konieczne są właśnie comiesięczne deklaracje rozliczeniowe.

Kto nie musi składać comiesięcznej deklaracji DRA?

Z obowiązku tego zwolnieni są duchowni, osoby składające dokumenty za nianie, emeryci i renciści, w przypadku których zastosowanie mają przepisy art. 7 ustawy o sus.