Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna deklaracja ZUS-u w sprawie 800 plus. Świadczeniobiorcy czekali na tę informację
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 29.06.2023 14:14

Ważna deklaracja ZUS-u w sprawie 800 plus. Świadczeniobiorcy czekali na tę informację

ZUS-pieniadze-biznesinfo
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zgodnie z rządowym projektem ustawy od 1 stycznia przyszłego roku nastąpi podwyżka świadczenia wychowawczego udzielanego w ramach programu Rodzina 500+. Jego kwota wzrośnie z 500 zł do 800 zł. Zostanie to wdrożone w sposób płynny, bez konieczności składania dodatkowych wniosków czy podejmowania jakiegoś kontaktu z ZUS-em.

ZUS deklaruje gotowość

Przewidziane w projekcie ustawy przyjętym przez rząd podniesienie od 1 stycznia 2024 r. wysokości tego świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie nie będzie wymagało składania do ZUS nowych wniosków. Zakład podniesie wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych. Nie ma potrzeby zgłaszania się w tej sprawie do ZUS – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Zasady programu Rodzina 500+ pozostaną niezmienione

Świadczenie wychowawcze w wys. 500 zł miesięcznie jest wypłacane na wniosek rodziców/opiekunów prawnych na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od stycznia przyszłego roku zmieni się tylko wysokość świadczenia. Wówczas 800 zł będzie w dalszym ciągu wypłacane na bieżąco.

Od soboty podwyżka pensji dla trzech milionów Polaków. Wzrosną też niektóre świadczenia.

Nie chcesz stracić świadczenia za czerwiec? Do jutra złóż wniosek

Od 1 czerwca br. do końca maja 2024 roku trwa nowy okres świadczeniowy. Aby być nim objętym i dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500+, trzeba złożyć wniosek. Najlepiej jest z tym zdążyć do końca czerwca. Jeśli termin zostanie przekroczony i rodzic złoży wniosek np. w lipcu, to prawo do 500+ będzie mu przysługiwać dopiero od lipca jako miesiąca złożenia wniosku. W praktyce oznacza to utratę pieniędzy za czerwiec.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku składania wniosku na nowo narodzone dziecko. Wtedy na złożenie formularza są trzy miesiące od dnia urodzenia dziecka.

Wnioski o świadczenie można składać tylko w formie elektronicznej poprzez:

  • aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety,
  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK.