BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Jakie podwyżki czekają na seniorów?

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Waloryzacja emerytur w 2021 r. już za nami, dlatego warto wiedzieć, co czeka na seniorów w 2022 r. Rząd rozpoczyna prace nad przyszłorocznym budżetem i prognozuje także waloryzację. Pierwsze prognozy nie wyglądają najlepiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są prognozy dotyczące waloryzacji emerytur

  • Ile mogą zyskać seniorzy

  • Jakie są inne warianty dotyczące waloryzacji w 2022 r.

Waloryzacja świadczeń w 2022 r.

Rządzący powoli zaczynają planować budżet państwa na 2022 r. W przyszłorocznych wydatkach muszą uwzględnić m.in.: świadczenie 500 plus, pieniądze z programu "Dobry start" oraz szereg programów dla seniorów, np.: trzynastki. Jednakże obowiązkowo w budżecie musi znaleźć się miejsce dla waloryzacji rent i emerytur. Na jakim poziomie będzie się kształtować?

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem" szacuje, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku nie będzie niższy niż 2,96 proc. Jako powód tak niskich podwyżek wskazuje słabszą sytuację gospodarczą Polski w 2021 r., ale nie tylko.

Waloryzacja świadczeń zależna jest również od poziomu inflacji. Ekspert wskazuje, że z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że ta będzie kształtować się na poziomie 2,3 proc. Jednocześnie podkreśla, że wzrost cen może być zgoła inny niż przewiduje KE.

Instytut Emerytalny szacuje, że przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji wyniesie ok. 3,5 proc. Dr Antoni Kolek wskazuje, że na waloryzację wpłyną m.in.: nowe daniny wprowadzane przez rząd (w tym roku opłata mocowa, opłata cukrowa), rosnące ceny ropy naftowej na rynkach międzynarodowych, czy niepewność na rynkach finansowych.

"Fakt" wyliczył, że jeśli waloryzacja wyniosłaby 3,5 proc. to emeryci pobierający minimalną emeryturę dostaliby 43,78 zł brutto więcej. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli po podwyżce byłoby to 1294,66 zł brutto. Oznacza to, że część seniorów "na rękę" dostałaby lekko ponad 1,1 tys. zł.

Waloryzacja 2022 r. a inne warianty

Wysokość podwyżki zależna jest od kwoty pobieranej emerytury. Kwota przeciętnej emerytury to 2560 zł brutto. Po waloryzacji seniorzy dostaliby 2649,60 zł brutto, a zatem 89,60 zł brutto miesięcznie więcej.

Pamiętajmy o tym, że wariantów dotyczących waloryzacji jest o wiele więcej. Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie ma zapisane wprowadzenie waloryzacji procentowo-kwotowej. Waloryzacja miałaby wynosić nie mniej niż 70 zł brutto, czyli ok. 54 zł netto.

Kolejny pomysł dotyczący emerytur pojawia się w "Nowym Ładzie" Zjednoczonej Prawicy. Tam planowane jest wprowadzenie emerytur bez podatku. Jednakże jest haczyk, bowiem na to załapać by się mogli seniorzy, którzy pobierają maks. 2,5 tys. zł świadczenia miesięcznie.

Przypomnijmy, że tegoroczna waloryzacja była rekordowa i wyniosła 4,24 proc. Ostateczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur zaskoczył nawet rządzących, bowiem pierwsza propozycja zaprezentowana Radzie Dialogu Społecznego opiewała na 3,84 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

PIT rozliczyć musisz do piątku. Termin mija z końcem miesiąca

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

emeryturaemeryturyWaloryzacja emerytur

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >