BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Jakie podwyżki czekają na seniorów?

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Waloryzacja emerytur w 2021 r. już za nami, dlatego warto wiedzieć, co czeka na seniorów w 2022 r. Rząd rozpoczyna prace nad przyszłorocznym budżetem i prognozuje także waloryzację. Pierwsze prognozy nie wyglądają najlepiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są prognozy dotyczące waloryzacji emerytur

  • Ile mogą zyskać seniorzy

  • Jakie są inne warianty dotyczące waloryzacji w 2022 r.

Waloryzacja świadczeń w 2022 r.

Rządzący powoli zaczynają planować budżet państwa na 2022 r. W przyszłorocznych wydatkach muszą uwzględnić m.in.: świadczenie 500 plus, pieniądze z programu "Dobry start" oraz szereg programów dla seniorów, np.: trzynastki. Jednakże obowiązkowo w budżecie musi znaleźć się miejsce dla waloryzacji rent i emerytur. Na jakim poziomie będzie się kształtować?

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem" szacuje, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku nie będzie niższy niż 2,96 proc. Jako powód tak niskich podwyżek wskazuje słabszą sytuację gospodarczą Polski w 2021 r., ale nie tylko.

Waloryzacja świadczeń zależna jest również od poziomu inflacji. Ekspert wskazuje, że z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że ta będzie kształtować się na poziomie 2,3 proc. Jednocześnie podkreśla, że wzrost cen może być zgoła inny niż przewiduje KE.

Instytut Emerytalny szacuje, że przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji wyniesie ok. 3,5 proc. Dr Antoni Kolek wskazuje, że na waloryzację wpłyną m.in.: nowe daniny wprowadzane przez rząd (w tym roku opłata mocowa, opłata cukrowa), rosnące ceny ropy naftowej na rynkach międzynarodowych, czy niepewność na rynkach finansowych.

"Fakt" wyliczył, że jeśli waloryzacja wyniosłaby 3,5 proc. to emeryci pobierający minimalną emeryturę dostaliby 43,78 zł brutto więcej. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli po podwyżce byłoby to 1294,66 zł brutto. Oznacza to, że część seniorów "na rękę" dostałaby lekko ponad 1,1 tys. zł.

Waloryzacja 2022 r. a inne warianty

Wysokość podwyżki zależna jest od kwoty pobieranej emerytury. Kwota przeciętnej emerytury to 2560 zł brutto. Po waloryzacji seniorzy dostaliby 2649,60 zł brutto, a zatem 89,60 zł brutto miesięcznie więcej.

Pamiętajmy o tym, że wariantów dotyczących waloryzacji jest o wiele więcej. Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie ma zapisane wprowadzenie waloryzacji procentowo-kwotowej. Waloryzacja miałaby wynosić nie mniej niż 70 zł brutto, czyli ok. 54 zł netto.

Kolejny pomysł dotyczący emerytur pojawia się w "Nowym Ładzie" Zjednoczonej Prawicy. Tam planowane jest wprowadzenie emerytur bez podatku. Jednakże jest haczyk, bowiem na to załapać by się mogli seniorzy, którzy pobierają maks. 2,5 tys. zł świadczenia miesięcznie.

Przypomnijmy, że tegoroczna waloryzacja była rekordowa i wyniosła 4,24 proc. Ostateczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur zaskoczył nawet rządzących, bowiem pierwsza propozycja zaprezentowana Radzie Dialogu Społecznego opiewała na 3,84 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

PIT rozliczyć musisz do piątku. Termin mija z końcem miesiąca

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >
pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >