BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.10.2019. n/z Emerytka liczy pieniadze.

https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Waloryzacja emerytur 2021. Przyszłoroczne podwyżki mogą być kompletnym rozczarowaniem, będą zmiany?

19 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku może rozczarować emerytów i rencistów. Część z nich dostanie zaledwie kilkanaście złotych podwyżki. Władza chętnie przyznaje pieniądze sobie, ale nie spieszy się z polepszaniem bytu seniorów.

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku

Waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku ma wynieść 3,84 proc. Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Koszt waloryzacji rent i emerytur oszcowano na 9,6 mld zł.

Waloryzacja osobom pobierającym najniższe emerytury da zaledwie kilkanaście złotych podwyżki. Co więcej, rząd wycofał się z kwotowej waloryzacji na rzecz procentowego rozwiązania. - Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny najpierw nie wykluczali, że faktycznie będą podwyżki kwotowo-procentowe, ale potem zaczęli się z tego wycofywać - powiedział w rozmowie z Faktem szef OPZZ Andrzej Radzikowski.

Waloryzacja rent i emerytur, a podwyżki władzy

Waloryzacja rent i emerytur na bardzo niskim poziomie nie przeszkodziła parlamentarzystom procedować nad podwyżkami swoich uposażeń. Przypomnijmy, że według zapisów kontrowersyjnej ustawy, pensję w wysokości 18 tys. zł brutto otrzymałaby nawet pierwsza dama. Pozostałe wynagrodzenia wzrosłyby o ponad 50 proc. Ustawa wzburzyła polskie społeczeństwo i większość ekspertów. Każda ze stron uznała, że koronakryzys to nie jest dobry moment na uchwalanie podwyżek.

Ustawa o podwyżkach dla parlamentarzystów została odrzucona w Senacie. "Senatorowie demokratycznej większości w swojej zbiorowej mądrości podjęli jedynie słuszną decyzję i odrzucili ustawę wprowadzającą podwyżki dla władzy. Szczególnie w dobie szalejącej pandemii i widma recesji nie możemy stawiać się ponad obywatelami naszego kraju." - napisał na swoim koncie na Twitterze marszałek Senatu, Tomasz Grodzki. Niestety, ale to nie kończy sporu w tej sprawie, ponieważ część polityków wciąż argumentuje niskie zarobki parlamentarzystów jako korupcjogenny impuls.

<

Tagi:

ZUSPolskapieniądzeemeryturyemeryciemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zaw&oacute;d, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial &quot;House of Cards&quot;. Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >