BiznesINFO.pl
VAT zakupy w internecie

Unsplash.com rupixen.com

Biorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-u

7 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Dziura VAT to niewątpliwie jedno z ulubionych haseł partii rządzącej. Prawo i Sprawiedliwość przechwala się zwalczaniem oszustów podatkowych i "mafii VATowskich". Teraz władza przyjrzy się zakupom internetowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest ściągalność VAT w Polsce

  • Jakie narzędzia planuje wprowadzić rząd w sprawie zakupów internetowych

  • Dlaczego niektórych zaległości VAT nie da się ściągnąć

Podatek VAT, a zakupy w internecie

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że luka VAT w 2018 roku wynosiła 12,5 proc., a w 2019 roku już 12,1 proc. To niewielka poprawa, który wciąż nie zadowala Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też MF planuje zainteresować się zakupami w internecie.

- Luka w dalszym ciągu się zmniejsza, tyle że nieco wolniej niż w poprzednich latach [...] jesteśmy w fazie, w której zmieniamy biegi - mówił dla PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

Przez ściągalność podatku VAT, MF rozumie przesuwanie dochodów wyprowadzanych z kraju, oraz tych pochodzących z szarej strefy, do budżetu państwa. Leszek Skiba wprost określił osoby działające w szarej strefie jako "przestępcy podatkowi". 

- To jest ciągłe przeciąganie liny między państwem, służbami i administracją z jednej strony, a przestępcami podatkowymi z drugiej - mówił dla PAP.

Dlatego też rząd planuje wprowadzenie narzędzi takich jak kasy online, e-kasy fiskalne, oraz e-faktury. Nowe formy kontroli mają posłużyć do ograniczenia nielegalnej sprzedaży w internecie, od której nie jest płacony podatek VAT. Jak wskazuje Gazeta Prawna, z tym problemem walczą wszystkie kraje UE.

- Poprawa ściągalności, np. w zakresie walki z mafiami paliwowymi, już nastąpiła. Potrzebujemy dłuższej drabiny, by sięgać po wyżej wiszące owoce, potrzebujemy kolejnych instrumentów - zapowiadał Skiba.

Leszek Skiba zaznacza, że e-faktura pomoże nie tylko rządowi w walce z szarą strefą, ale także ułatwi życie przedsiębiorcom. Dzięki nowemu systemowi faktury będą gromadzone w chmurze. Ułatwi to dostęp zarówno samym właścicielom firm, jak i urzędnikom skarbowych.

Niektóre przestępstwa VAT są praktycznie nieściągalne. Rząd stara się działać na bieżąco

E-system ma również wspomóc walkę z firmami-słupami, których naruszenia prawa podatkowego składają się na "archiwum luki w VAT lat poprzednich". Jak zauważa Skiba, jeśli służby w 2020 roku odkryją oszustwa z 2015 roku, to zaległości są praktycznie nieściągalne. Zazwyczaj oskarżone podmioty już nie istnieją, bądź ogłosiły upadłość. Dlatego jedyne skuteczne działanie, to działanie na bieżąco.

- Utrudniając rejestrację firmom zarejestrowanym w dziwnych miejscach, albo przez dziwnych przedstawicieli prawnych. Tak działa skuteczna analiza ryzyka - mówił wiceminister finansów.

Skiba chwalił się, że niedawno francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire mówił o Polsce jako o pionierach poprawy ściągalności podatku VAT. Wiceszef finansów podkreślał również, że działania rządu w sprawie uszczelnienia systemu podatkowego są realnym wkładem w "dobro całej unii".

Tagi:

zakupyVATpodatek

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze w ramach kolejnych dopłat niedługo mają trafić do Polaków, rząd przygotowuje kolejne programy

Finanse

Prezes ZUS o wypłacie emerytur. Pieniądze jeszcze przed świętami

Czytaj więcej >

Finanse

Jeśli nie zgłosisz do ZUS zmian w adresie i banku, to przestaniesz dostawać pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Będą nowe świadczenia dla służb mundurowych. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już w przyszłym roku

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Finanse

Polska reprezentacja nie dostanie 30 milionów zł premii za wyjście z grupy. Rzecznik rządu dementuje

Czytaj więcej >
Rabat na paliwo dla księży. Orlen tłumaczy: „to standardowa umowa”

Finanse

Rabat na paliwo dla księży. Orlen tłumaczy: „to standardowa umowa”

Czytaj więcej >

Finanse

Wzbogacił się o dziesiątki milionów złotych w parę sekund. Dołączy do grona najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >