VAT zakupy w internecie
Unsplash.com rupixen.com
Autor Konrad Karpiuk - 7 Grudnia 2020

Biorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-u

Dziura VAT to niewątpliwie jedno z ulubionych haseł partii rządzącej. Prawo i Sprawiedliwość przechwala się zwalczaniem oszustów podatkowych i "mafii VATowskich". Teraz władza przyjrzy się zakupom internetowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaka jest ściągalność VAT w Polsce
 • Jakie narzędzia planuje wprowadzić rząd w sprawie zakupów internetowych
 • Dlaczego niektórych zaległości VAT nie da się ściągnąć

Podatek VAT, a zakupy w internecie

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że luka VAT w 2018 roku wynosiła 12,5 proc., a w 2019 roku już 12,1 proc. To niewielka poprawa, który wciąż nie zadowala Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też MF planuje zainteresować się zakupami w internecie.

- Luka w dalszym ciągu się zmniejsza, tyle że nieco wolniej niż w poprzednich latach [...] jesteśmy w fazie, w której zmieniamy biegi - mówił dla PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

Wszyscy czekaliśmy na nie z wypiekami na twarzy. Ale sieciówka już nigdy ich nie wydaWszyscy czekaliśmy na nie z wypiekami na twarzy. Ale sieciówka już nigdy ich nie wydaCzytaj dalej

Przez ściągalność podatku VAT, MF rozumie przesuwanie dochodów wyprowadzanych z kraju, oraz tych pochodzących z szarej strefy, do budżetu państwa. Leszek Skiba wprost określił osoby działające w szarej strefie jako "przestępcy podatkowi".

- To jest ciągłe przeciąganie liny między państwem, służbami i administracją z jednej strony, a przestępcami podatkowymi z drugiej - mówił dla PAP.

Dlatego też rząd planuje wprowadzenie narzędzi takich jak kasy online, e-kasy fiskalne, oraz e-faktury. Nowe formy kontroli mają posłużyć do ograniczenia nielegalnej sprzedaży w internecie, od której nie jest płacony podatek VAT. Jak wskazuje Gazeta Prawna, z tym problemem walczą wszystkie kraje UE.

- Poprawa ściągalności, np. w zakresie walki z mafiami paliwowymi, już nastąpiła. Potrzebujemy dłuższej drabiny, by sięgać po wyżej wiszące owoce, potrzebujemy kolejnych instrumentów - zapowiadał Skiba.

Od soboty aż 5 wielkich zmian na drogach. Kierowco, lepiej się strzeżOd soboty aż 5 wielkich zmian na drogach. Kierowco, lepiej się strzeżCzytaj dalej

Leszek Skiba zaznacza, że e-faktura pomoże nie tylko rządowi w walce z szarą strefą, ale także ułatwi życie przedsiębiorcom. Dzięki nowemu systemowi faktury będą gromadzone w chmurze. Ułatwi to dostęp zarówno samym właścicielom firm, jak i urzędnikom skarbowych.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Rydzyk już się nie wywinie. Jest deklaracja Sekielskiego
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone
 4. Ile można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złIle można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złCzytaj dalej

  Niektóre przestępstwa VAT są praktycznie nieściągalne. Rząd stara się działać na bieżąco

  E-system ma również wspomóc walkę z firmami-słupami, których naruszenia prawa podatkowego składają się na "archiwum luki w VAT lat poprzednich". Jak zauważa Skiba, jeśli służby w 2020 roku odkryją oszustwa z 2015 roku, to zaległości są praktycznie nieściągalne. Zazwyczaj oskarżone podmioty już nie istnieją, bądź ogłosiły upadłość. Dlatego jedyne skuteczne działanie, to działanie na bieżąco.

  - Utrudniając rejestrację firmom zarejestrowanym w dziwnych miejscach, albo przez dziwnych przedstawicieli prawnych. Tak działa skuteczna analiza ryzyka - mówił wiceminister finansów.

  Orlen jak potwór pożerający wszystko, co na jego drodze. Właśnie wykupił grupę, która ma dane 17 mln osóbOrlen jak potwór pożerający wszystko, co na jego drodze. Właśnie wykupił grupę, która ma dane 17 mln osóbCzytaj dalej

  Skiba chwalił się, że niedawno francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire mówił o Polsce jako o pionierach poprawy ściągalności podatku VAT. Wiceszef finansów podkreślał również, że działania rządu w sprawie uszczelnienia systemu podatkowego są realnym wkładem w "dobro całej unii".

  Zobacz także w naszych serwisach:

  1. O 17 znów zablokują ulice Warszawy. Protest, jakiego jeszcze nie było
  2. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy termin
  3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
  4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
  5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
  6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
  7. Floyd Mayweather wraca na ring. Nie do wiary, z kim się zmierzy
  Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News