Urlop przymusowy możliwy w dwóch przypadkach
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 14 Maja 2020

Boisz się, że pracodawca wyśle cię na przymusowy urlop? Może to zrobić w dwóch konkretnych sytuacjach

Urlop przymusowy to kwestia szeroko komentowana w czasie debaty nad kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej. Rozszerzone uprawnienia pracodawcy w celu radzenia sobie z koronawirusowym kryzysem zostały ostatecznie odrzucone, ale warto pamiętać o aktualnie obowiązujących przepisach. Wysłanie na przymusowe wakacje jest zgodne z prawem, ale znajduje zastosowanie tylko w dwóch przypadkach. Przybliżamy, w jakich.

Urlop na żądanie pracodawcy

Zgodnie z zasadami obowiązującego kodeksu pracy pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na przymusowy urlop bez wcześniejszej konsultacji. Niezbędne jest „obopólne porozumienie w tej kwestii” – zwraca uwagę Monika Błońska, dyrektor departamentu doradztwa prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group.

Istnieją jednak dwa ściśle doprecyzowane wyjątki, które umożliwiają pracodawcy odesłanie zatrudnionego na obligatoryjne wakacje, dzięki którym firmie uda ograniczyć się nadmierne koszty. A to w czasie pandemii może mieć kluczowe znaczenie.

Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówBon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówCzytaj dalej

Niewykorzystany urlop stanowi zagrożenie

Pierwszym wyjątkiem od reguły jest sytuacja, w której pracownik ma zaległy urlop z ubiegłego roku. Kodeks pracy reguluje, że musi on zostać wykorzystany do 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Zatem pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop z uwagi na zbliżający się termin jego ważności. W takim przypadku daty obligatoryjnych wakacji nie muszą być uzgadnianie z zatrudnionym. Jedynym obowiązkiem pracodawcy jest „udzielenie urlopu w terminie określonym powyżej 30 września” – tłumaczy Błońska w rozmowie z Business Insider Polska.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Tej nocy może być niebezpiecznie, lepiej zachować szczególną ostrożność. Instytut wydał właśnie komunikat

Okres wypowiedzenia jako czas przymusowego urlopu

Drugim wyjątkiem, który uprawnia pracodawcę do odesłania na przymusowy urlop, jest sytuacja, w której pracownik znajduje się w czasie wypowiedzenia. Wysłanie na urlop również i w tym przypadku nie musi odbywać się na mocy uzgodnienia stron.

„Jeżeli pracodawca wyśle pracownika na zaległy urlop, a ten nie wyrazi na to zgody, pracodawca ma prawo nie dopuścić pracownika do wykonywania pracy” – wyznaje Błońska. W tym szczególnym czasie walki z koronawirusem warto zwrócić uwagę, że powoływanie się na pandemię nie jest wystarczającą przesłanką, aby odsyłać pracownika na obligatoryjne wakacje.

Rząd wycofał się z rozszerzania przepisów

Radczyni prawna podkreśla, że w celu oceny zgodności z prawem czynności, jaką jest wysłanie na urlop, należy dokładnie przeanalizować sytuację zatrudnionego. Pracodawca dysponuje dwoma wariantami, ale musi z nich korzystać w sposób ostrożny, ponieważ „inspektorzy pracy mają w tym zakresie zdecydowanie bardziej propracownicze podejście” – wyjawia prawniczka.

Koncepcja rozszerzenia obowiązkowego urlopu pojawiła się niedawno jako jeden z punktów kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej. Propozycja zakładała możliwość wysłania na urlop za aktualny rok kalendarzowy oraz zaległy. Ostatecznie rząd zrezygnował z tych modyfikacji.

Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniachKiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony Polek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szpital zaatakowany, nie żyje 13 osób, również noworodki i pielęgniarki. Porażająca wiadomość ze świata
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News