Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Upadek jednego z polskich banków. Klientom zostało tylko kilka dni, później będą płacić
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.08.2023 14:59

Upadek jednego z polskich banków. Klientom zostało tylko kilka dni, później będą płacić

portfel-upadek-getin noble bank
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W ubiegłym miesiącu Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość jednego z polskich banków. Koniec działalności instytucji nie oznacza jednak końca problemów osób, które zaciągnęły w niej kredyt, zwłaszcza frankowy. To właśnie ci klienci mają coraz mniej czasu na bezpłatne zgłoszenie wierzytelności. Później będą już musieli zapłacić.

Termin mija za kilka dni

20 lipca Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Warszawie ogłosił bankructwo Getin Noble Banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał, że od 2016 roku wspomniana instytucja notowała nieprzerwanie straty roczne. W kwietniu zeszłego roku bank publicznie poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.

Po decyzji sądu tysiące frankowiczów (pojawiają się informacje, że chodzi wręcz o kilkadziesiąt tysięcy przypadków) związanych z Getin Noble Bankiem znalazło się w trudnej sytuacji, gdyż – jak tłumaczy serwis prawo.pl – uniemożliwiło im to wystąpienie z pozwem o zwrot zapłaconych rat.

W terminie 30 dni od ogłoszenia upadłości przez bank klienci zaczynający drogę do unieważnienia umowy oraz pozostający w sporze sądowym z bankiem powinni zgłosić syndykowi swoją wierzytelność. Termin ten wypadałby w najbliższą sobotę, czyli 19 sierpnia, ale ponieważ jest to dzień wolny od pracy, termin przesuwa się na poniedziałek 21 sierpnia. Przekroczenie tej daty nie przekreśla co prawda ważności zgłoszenia, ale wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty – przypomina portal Business Insider.

Ważne zmiany dla milionów klientów dużego banku. Wejdą w życie już 29 sierpnia

Ile będzie trzeba zapłacić po 21 sierpnia?

Po upływie terminu na bezpłatne zgłoszenie wierzytelności, frankowicze wciąż będą mogli dokonać zgłoszenia przez Krajowy Rejestr Zadłużonych, ale wówczas będzie to kosztować 1010 zł 49 gr. W rozmowie z Business Insiderem Damian Nartowski, radca prawny, wspólnik zarządzający w kancelarii WNLegal Wątrobiński Nartowski podkreśla, że lepiej zapłacić wspomnianą kwotę, ale dokonać zgłoszenia oraz złożenia oświadczenia o potrąceniu mądrze i skutecznie.

Co ma zawierać zgłoszenie?

Marcin Kubiczek, syndyk masy upadłościowej Getin Noble Banku wyjaśnia, że wierzytelności należy zgłaszać przez Krajowy Rejestr Zadłużonych z pewnymi wyjątkami. Wchodzą w nie należności wynikające ze stosunku pracy, rent i odszkodowań związanych ze stosunkiem pracy. Brak pełnej wiedzy wierzyciela co do dokładnej wysokości zgłaszanego roszczenia lub niekompletna dokumentacja (brak zaświadczenia o dokonanych spłatach), nie przeszkadzają w złożeniu zgłoszenia wierzytelności. Takie zgłoszenie może zostać uzupełnione przez wierzyciela w późniejszym etapie postępowania. Zakończenie lub wypowiedzenie kredytu, a nawet wyegzekwowanie go przez bank od dawnego kredytobiorcy, również nie przekreśla możliwości zgłoszenia.