Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Umowa ustna - czy taki rodzaj zawarcia umowy jest ważny?
Maciej Blacha
Maciej Blacha 05.06.2021 02:00

Umowa ustna - czy taki rodzaj zawarcia umowy jest ważny?

Umowa ustna
https://pixabay.com/pl/photos/ludzie-biznesu-spotkanie-1979261/

Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że każdego dnia zawierają różnego rodzaju kontrakty. Za każdym razem, gdy kupujemy coś w sklepie lub  korzystamy z usług fryzjera, między nami dochodzi do zawarcia umowy cywilno-prawnej. Nawet w sytuacji, gdy nie doszło między nami do podpisania umowy pisemnej. Wystarczy, że uzgodniliśmy cenę i przedmiot usługi i w taki sposób zawarliśmy umowę ustną.

Pochodzenie umowy ustnej

W starożytnym Rzymie, z którego pochodzi nie tylko słowo „cotractus” oznaczające umowę, ale również wiele konstrukcji prawnych używanych do dziś, prawie wszystkie zawierane umowy były umowami ustnymi. Proces zawierania kontraktu – umowy ustnej,  mógł być z kolei bardzo skomplikowany i wymagać np. uczestnictwa świadków. Nie zmienia to jednak faktu ogólnego zamiłowania Rzymian do umowy ustnej. Współczesne prawo cywilne ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. W związku z tym wiele instytucji prawnych jest bardzo podobnych. Jedną z nich jest właśnie umowa ustna.

Czym jest umowa ustna?

Umowa cywilnoprawna to w prawie cywilnym porozumienie dwóch lub więcej stron, które ustalają między sobą wzajemne prawa lub obowiązki. Aby umowa była ważna, musi:

  1. składać się z przynajmniej dwóch zgodnych względem siebie oświadczeń woli;

  2. określać przedmiot umowy;

  3. określać jego cenę.

Umową ustną z kolei nazywamy umowę zawartą pomiędzy dwoma stronami w sposób werbalny, bez zapisywania praw i obowiązków z niej wynikających w postaci dokumentu. Takie umowy zazwyczaj zawierane są w przypadku tzw. umów dnia codziennego, czyli prostych czynności cywilno-prawnych takich jak np. transakcja kupna towaru w sklepie.

Co ważne, umowy ustne mogą zawierać również osoby, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych, czyli także dzieci i młodzież.

Czy umowa ustna jest ważna?

To, czego Rzymianie nie znali, to tzw. zasada swobody zawierania umów zawarta w art. 58 par. 1 kodeksu cywilnego głosząca, że:

 „Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy”

Oznacza to, że o ile ustalenia nie będą sprzeczne z prawem, strony mogą kształtować wzajemne prawa i obowiązki w swobodny sposób. Kodeks cywilny nie zabrania zawierania umów ustnych, strony mogą je więc swobodnie zawierać.

Co zrobić, jeśli druga strona nie wywiązuje się z umowy?

W przypadku, gdy druga strona nie chce wywiązać się z zawartej umowy, możemy dochodzić swoich praw w sądzie. Nawet w przypadku, gdy pomiędzy stronami nie doszło do podpisania pisemnej umowy. Dochodzenie naszych praw przed sądem bez pisemnej umowy będzie co prawda utrudnione z powodu możliwego braku dowodu zawarcia umowy. Strona może jednak powoływać się np. na zeznania świadków lub przedstawić dowód w postaci korespondencji.