Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle zarabia się w biurze Jarosława Kaczyńskiego. Kwoty zaskakują
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.11.2023 19:05

Tyle zarabia się w biurze Jarosława Kaczyńskiego. Kwoty zaskakują

Jarosław Kaczyński
KAPiF

Jarosław Kaczyński na co dzień pracuje w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Posiada także prawo do utrzymywania biura poselskiego, które znajduje się przy Alejach Jerozolimskich. Portal Business Insider sprawdził, ile prezes Prawa i Sprawiedliwości wydaje na jego utrzymanie.

Ile zarabiają pracownicy biura poselskiego Kaczyńskiego?

Z wykazu na stronach Sejmu wynika, że w biurze poselskim prezesa Prawa i Sprawiedliwości pracują obecnie trzy osoby. W 2022 roku ich pensje wyniosły nieco ponad 145 tysięcy złotych. Wychodzi więc na to, że pracownicy Jarosława Kaczyńskiego zarabiają średnio 4 tysiące złotych miesięcznie.

Specjalny dodatek dla małżonków. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Tyle prezes Prawa i Sprawiedliwości wydał na swoje biuro

Biuro Jarosława Kaczyńskiego wydało także 33 tysiące złotych na opinie, ekspertyzy czy tłumaczenia, a niecałe 11 tysięcy złotych pochłonął wynajem lokalu. Za ponad 5 tysięcy złotych została zakupiona prasa czy też artykuły biurowe. Co najciekawsze, niecałe 700 złotych z budżetu biura spożytkowano na „artykuły spożywcze”.

Posłowie na utrzymanie swoich biur w terenie otrzymują miesięczny ryczałt w wysokości 19 tysięcy złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w zeszłym roku wydał na biuro nieco ponad 200 tysięcy złotych.

Czym zajmują się pracownicy biura Jarosława Kaczyńskiego?

Niektórzy na pewno pomyślą, że 4 tysiące złotych nie jest aż tak dużą kwotą, jak za pracę u Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się jednak, że zatrudnieni pracownicy nie muszą pracować jedynie dla niego. Na przykład, Jacek Cieślikowski zatrudniony w biurze Kaczyńskiego jest warszawskim radnym, ale zarabia też w spółkach Geranium i Srebrna, a jego majątek wynosi około 3 milionów złotych.