BiznesINFO.pl
Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA. 27.08.2020 Prezentacja jesiennej ramowki TVP n/z: KURSKI JACEK

East News, TRICOLORS

W 2020 roku dostali 2 mld zł, a w przyszłym TVP też może się obłowić. W budżecie może znaleźć się mały dopisek

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

TVP w żadnym wypadku nie może narzekać na swoje finanse od kiedy stery władzy trzyma Zjednoczona Prawica. Jacek Kurski, fan disco polo i muzyki tanecznej oraz prezes TVP, może się cieszyć, bowiem jego przybytek może liczyć na kolejne 2 mld zł. Wszystko za

TVP chapie coraz więcej publicznych pieniędzy

TVP nie może pod żadnym pozorem narzekać na swoje finanse, wręcz przeciwnie - polskiemu nadawcy publicznemu od dawna nie wiodło się tak dobrze w tej sferze. Partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość pompuje ogromne sumy w TVP, ale w zamian otrzymuje de facto prywatny kanał promocji pod otoczką informacyjnej gałęzi całej maszyny telewizyjnej.

Prezesem TVP niezmiennie pozostaje Jacek Kurski, który także może odnaleźć coś dla siebie w tym publicznym przybytku. Włodarz TVP od dłuższego czasu mocno promuje disco polo i muzykę taneczną. Przypomnijmy, że Jacek Kurski powiedział, że dla Zenona Martyniuka, wokalisty zespołu Akcent, zawsze znajdzie się miejsce w TVP dopóki to on jest prezesem. 

TVP w swojej ramówce stawia na wszelkiego rodzaju teleturnieje oraz programy rozrywkowe. Niedawno było głośno na temat ogromnym pieniędzy "pompowanych" w program "Anything goes. Ale Jazda!", a to wszystko z publicznych pieniędzy.

Przypomnijmy, że TVP na początku tego roku po głośnej debacie w Sejmie i społeczeństwie otrzymało 2 mld rekompensaty z tytułu utraconych wpływów abonamentowych. - Rekompensaty są trzymaniem telewizji publicznej na krótkiej smyczy finansowej. Wiadomo, że TVP nie poradziłaby sobie bez tej dotacji - mówił w marcu w rozmowie z Business Insider były szef KRRiT, Jan Dworak.

TVP ściga także zwykłych obywateli z tytułu niepłacenia abonamentu RTV, a egzekucji de facto dokonuje Poczta Polska. Bardzo często zajmowane są pieniądze ubogich emerytów, do których frontem rzekomo miał stać PiS. Wiceminister aktywów państwowych odpiera zarzuty i mówi, że wszystko jest efektem rządów Platformy Obywatelskiej. Czy kolejne 2 mld zł także?

TVP jeszcze mało, a będzie chciało więcej

Powtarzane jak mantra przez młodych i starszych porzekadło zaczyna się od słów "jak się bawić, to się bawić" wydaje się być także domeną polityków partii rządzącej. Jak informuje portal money.pl, poseł Henryk Kowalczyk z PiS z własnej inicjatywy zaproponował poprawkę do budżetu przyznającą TVP kolejne 2 mld zł.

W obliczu pandemii, kryzysu gospodarczego, problemów finansowych "szarych" obywateli oraz ledwo dyszącej ochrony zdrowia wydaje się abstrakcyjne. Janusz Cichoń, poseł Koalicji Obywatelskiej, projekt budżetu był przygotowywany latem. Wówczas rządzący byli przekonani, że pandemia koronawirusa już się uspokoiła, a w nowym roku polska gospodarka poszybuje w górę.

-  Idą po bandzie. Nie liczą się z niczym. Za nic mają opinię publiczną, potrzeby związane z pandemią. Proponują nowe wyższe podatki, bo budżet się nie domyka, a do tego chcą z niego przekazać 2 mld zł dla TVP - tłumaczy money.pl Cichoń i dodaje, że obecny projekt budżetu oparty jest na mitach i zasługuje na ponowną weryfikację.

- Zmiana jest czysto legislacyjna. Pojawia się KRRiT jako instytucja wskazująca wielkość rekompensaty dla TVP. Suma jest ta sama, 1,95 mld zł. Sam zapis w projekcie jest jednak w nietypowym miejscu. Tam, gdzie wymienia się upoważnienia do wydania papierów wartościowych, więc formalnie nie wchodzi w wydatki państwa i nie tam jest to wpisane - tłumaczy temu samemu portalowi Janusz Braun, były przewodniczący KRRiT.

Sam zainteresowany i autor poprawki przyznającej TVP kolejne 2 mld zł nie wypowiedział się na temat swoich poczynań. Miejmy nadzieję, że finalnie poprawka nie zostanie uchwalona, bowiem te pieniądze przydadzą się bardziej w innych sektorach.

Tagi:

TVPrząd PiSrządJacek Kurski

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Paliwo samochodowe – rodzaje, właściwości, charakterystyka

Polska i Świat

Węgierska firma w końcu wchodzi do Polski. Pierwszy punkt już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

"Chleb grozy”. Nie brakuje w Polsce miejsc, gdzie za chleb zapłacisz 32 złote

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >