Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kurski może zaraz powrócić na fotel szefa TVP. "Będzie dobrym kandydatem"
Radosław Święcki
Radosław Święcki 04.03.2020 01:00

Kurski może zaraz powrócić na fotel szefa TVP. "Będzie dobrym kandydatem"

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

TVP znów pod wodzą Kurskiego?

Gdy od blisko dwóch miesięcy z czołówek gazet nie schodzi koronawirus, mało kto pamięta, że tuż przed wybuchem pandemii w Polsce, kwestią budzącą największe polityczne emocje był spór wokół ówczesnego prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Przypomnijmy, że na początku marca rządzący TVP od początku rządów „dobrej zmiany” Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa przez Radę Mediów Narodowych, a pełniącym obowiązki szefa publicznej telewizji został były poseł PiS i wieloletni współpracownik Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński. Decyzja o odwołaniu Kurskiego miała związek z ultimatum, jakie postawił prezydent Andrzej Duda, który zażądał głowy Kurskiego w zamian za poparcie ustawy abonamentowej, zgodnie z którą media publiczne otrzymały środki w wysokości ok. 2 mld zł.

Gdy już jednak prezydent podpisał ustawę, Kurski wrócił do TVP, tyle, że już nie na stanowisko prezesa, a doradcy nowego zarządu. W opinii większości komentatorów Andrzej Duda dał się ograć swojemu obozowi politycznemu, gdyż Kurski nie tylko nie odszedł z telewizji, ale tak naprawdę rządzi ją z tzw. tylnego fotela.

„Kurski był świetnym prezesem”

Entuzjazmu wobec Kurskiego nie kryje p.o. prezesa TVP Maciej Łopiński. W rozmowie z „Super Expresem” podkreśla, że nie będzie ubiegał się o prezesurę publicznej telewizji w konkursie, który ma zostać rozpisany po wyborach prezydenckich. Łopiński nie wyklucza natomiast, że prezesem ponownie zostanie Kurski.

- Jeśli Jacek Kurski zdecyduje się na start w konkursie na prezesa TVP i wystartuje, to będzie miał duże szanse na wygraną. Będzie bardzo dobrym kandydatem i prezesem również będzie dobrym, tak jak zresztą był świetnym prezesem TVP jeszcze do niedawna – mówi w rozmowie z tabloidem Łapiński.

Przypomnijmy, że przed objęciem prezesury TVP Kurski pełnił stanowisko wiceministra kultury, a wcześniej, w latach 2005-2014 był posłem i europosłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (z kilkuletnią przerwą na działalność w Solidarnej Polsce Zbigniewa Ziobry).