BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/EAST NEWS

Piotr Molecki/EAST NEWS

TVN ogłosił, właściciel rzuca wyzwanie Netflixowi. W grze miliardy dolarów

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

TVN wkracza do gry o kolejnych odbiorców. Właściciel stacji, Grupa Discovery, utworzy nowy koncern medialny razem z WarnerMedia. W wyniku współpracy ma powstać światowy lider rozrywki i czołowa platforma streamingowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest szacowana wartość nowego serwisu

  • Na jakich obszarach rozrywki zamierzają skupić się spółki

  • Od kiedy TVN należy do Grupy Discovery

Właściciel TVN rozpoczyna współpracę z WarnerMedia

W 2020 r. TVN okazał się liderem oglądalności w grupie wiekowej 16-49. Jednak właściciel stacji - Grupa Discovery, nie osiada na laurach. Już niebawem powstanie nowy koncern medialny, który może pokrzyżować szyki konkurencji.

TVN24 donosi, że owocem współpracy WarnerMedia i Discovery ma być globalna firma rozrywkowa i nowa platforma streamingowa. Tym samym spółka stanie się godnym rywalem takich gigantów jak Disney, czy Netflix i pozostawi daleko w tyle nadawcę publicznego przy ul. Woronicza w Warszawie.

- Naszą wspólną wizją jest firma zajmująca się czystą rozrywką - przyznał David Zaslav, prezes Discovery Inc., który zarządza Grupą TVN. Jaka będzie ramówka? Spółki zamierzają skupić się na cenionych formatach z najlepszych gatunków programowych, zwłaszcza na telewizji i filmach premium. Discovery i WarnerMedia stawiają także na animacje, światowy sport i wiadomości.

Inicjatywie ma przyświecać hasło „rozrywka pod jednym dachem”, a więc fani programów poradnikowych czy lifestylowych również znajdą coś dla siebie. Dzięki fuzji spółki będą mogły inwestować przede wszystkim we własne produkcje. „Financial Times” podaje, że szacowana wartość nowego serwisu wynosi ok. 150 mld dolarów.

Nowy serwis w przyszłym roku

Transakcja między podmiotami zakłada, że akcjonariusze AT&T dostaną 71 proc. udziałów w nowej spółce. Udziałowcy Discovery, właściciela TVN, będą mogli liczyć na 29 proc.

Na czele nowego koncernu ma stanąć David Zaslav, obecnie CEO w Discovery. Transakcja między podmiotami musi zostać zaakceptowana przed odpowiednich regulatorów. Zaslav ma nadzieje, że uda się ją sfinalizować w pierwszej połowie 2022 r.

Nowa firma ma wygenerować przychody rzędu 52 mld dolarów już w 2023 r. Z kolei zysk EBITDA jest szacowany na 14 mld dolarów. To ogromne pieniądze, zważając na to, że fuzja ma kosztować 3 mld dolarów.

Czy połączenie właściciela TVN z liderem medialnym przyniesie sukces? WarnerMedia, trzecia co do wielkości korporacja mediowa na świecie, ma dość pokaźny dorobek. Należą do niej m.in. CNN, HBO, Cartoon Network, wytwórnia filmowa Warner Bros, a także platforma streamingowa HBO Max.

Z kolei w skład Grupy Discovery wchodzą np. platforma discovery+, kanały spod szyldu Discovery, Animal Planet i HGTV. Między 2012 r. a 2015 r. koncern przejął 100 proc. udziałów Europortu.

Z kolei w 2018 r. koncern zakupił Scripps Networks Interactive, właściciela Grupy TVN. Transakcja opiewała na 14,6 mld dolarów. Discovery przekazał 8,5 mld dolarów w gotówce, a resztę uregulował w postaci akcji. Od maja 2018 r. struktury zarządzające TVN i Discovery zostały połączone, a koncern działa pod nazwą TVN Discovery Polska.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Emerytura obywatelska jedynym ratunkiem?

Polska i świat

Gwiazdowski widzi tylko jeden sposób na zachowanie emerytur

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Santander, PKO, mBank i cztery inne banki z przerwami na weekend. Transakcję lepiej wykonaj zawczasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Polska i świat

ING z ogromną awarią. Klienci odcięci od własnych pieniędzy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS z ogromną podwyżką. W ciągu roku aż 1735 zł do zapłaty

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i świat

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

Czytaj więcej >
Pixabay/Sozavisimost

Polska i świat

Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna

Czytaj więcej >