Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Turystyka po pandemii z pewnością ulegnie znacznej zmianie. Jest jednak światełko nadziei
Maria Glinka
Maria Glinka 06.05.2020 02:00

Turystyka po pandemii z pewnością ulegnie znacznej zmianie. Jest jednak światełko nadziei

Turystyka w polskich miastach po pandemii
Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Turystyka inna niż dotychczas

Turystyka to jedna z branż, w którą koronawirus uderzył najmocniej. Jej ożywienie będzie procesem długotrwałym, choć o zwiedzaniu i wypoczynku, jakie znamy, możemy już zapomnieć. Wraz z wkroczeniem w świat nowych zasadach po pandemii, zmienią się także zwyczaje wyjazdowe Polaków.

Świadomi tego są włodarze tych polskich miast, dla których turystyka stanowi ważne źródło przychodów. Wstępne strategie działania na nadchodzący okres wakacyjny dopracowują władze Sopotu, Zakopanego, Krakowa czy Warszawy.

Bezpieczny wypoczynek nad morzem i w górach

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zapowiedziała, że będzie dążyła do opracowania modelu bezpiecznego wypoczynku we współpracy z przedsiębiorcami z gastronomii i hotelarstwa. Tereny zielone mają być udostępnione restauracjom i organizatorom wydarzeń kulturalnych bez opłat. Włodarze Sopotu liczą w tym roku przede wszystkim na turystów z Trójmiasta i okolic – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Warianty urlopowe zamierza dopasowywać pod regionalnych turystów także Zakopane. „Nie będziemy organizować dużych wydarzeń, skupimy się na przygotowaniu i promowaniu mniejszych imprez i atrakcji (…) odbędą się warsztaty filmowe, spacery, wystawy online czy odwiedziny w galeriach” – zapowiada Anna Karpiel-Samberecka z Urzedu Miasta Zakopane. Rządzący już teraz dbają o promocję wizerunku zarówno miasta, jak i całego regionu w Internecie. Zakopane dąży także do uzyskania wsparcia finansowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

Duże miasta już teraz myślą o sezonie urlopowym

Nad ożywieniem turystyki w tym trudnym czasie pandemii pracuje także Kraków. Włodarze miasta stawiają w tym roku na mieszkańców Małopolski, którzy będą mieli szanse poznać bliżej stolicę województwa małopolskiego dzięki projektom artystycznym przy zachowaniu odpowiednich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego.

Jednak Joanna Korta z biura prasowego krakowskiego ratusza zastrzega, że organizacja poszczególnych wydarzeń o charakterze kulturalnym jest uzależniona od rozwoju pandemii na terenie kraju. „Część z nich będzie miała zmodyfikowaną formułę, np. będzie odbywać się w plenerze albo online” – oznajmiła przedstawicielka władzy.

Na powrót turystów przygotowuje się także Warszawa, która w okresie letnim spodziewa się „głównie turystów krajowych indywidualnych” – wyjawiła Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy. Stołeczne władze prognozują, że turyści będą wybierali mniej popularne do tej pory atrakcje w celu unikania nadmiernych skupisk ludzi. Aby do nich zachęcić Warszawa zamierza przygotować biuletyny informacyjne dotyczącego bezpiecznego korzystania z transportu publicznego i rowerów miejskich. Na ten moment większość warszawskich wydarzeń wakacyjnych została odwołana (np. 30-lecie wyborów samorządowych, Wianki nad Wisłą czy święto Warszawy).

Zupełnie inne stanowisko prezentują włodarze Bydgoszczy, którzy zrezygnowali ze wszystkich przygotowań do wydarzeń sportowych, kulturalnych czy rozrywkowych. Dla rządzących priorytetem jest ograniczenie rozwoju pandemii, ale zapowiadają, że pochylą się nad turystyką tak szybko, jak będzie to możliwe. Liczą, że pierwsi podróżni pojawią się na przełomie czerwca i lipca - jednak są gotowi na to, że w te wakacje nie ugoszczą kolonijnych czy szkolnych grup młodzieży.