Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Kierowcy muszą je zmienić, inaczej zapłacą karę
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.08.2023 11:10

To koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Kierowcy muszą je zmienić, inaczej zapłacą karę

samochody droga
(zdj. ilustracyjne) ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Jedna poprawka może sprawić, że tysiące Polaków będą musiały gnać do urzędów lub zacząć płacić pieniężne kary. Mowa o właścicielach aut z konkretnymi tablicami rejestracyjnymi. Niespodziewanie rządzący wprowadzili do projektu ustawy zapis zakazujący rozwiązania, które dotychczas wybierała spora grupa kierowców. Kara za zignorowanie? Nawet 1000 zł.

Niespodziewana "autopoprawka", dotyczy ponad 800 tysięcy pojazdów

Projekt, który wywołuje tak wielkie zamieszanie, skupia się na możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. Ma to pomóc w ograniczeniu możliwości dokonywania przestępstw przy posługiwaniu się cudzymi danymi oraz kradzieży tożsamości. Niespodziewanie jednak w projekcie zmieniającym niektóre ustawy pojawił się ciekawy zapis.

Chwilę przed tym, jak ustawa trafiła pod obrady Sejmu, rząd ogłosił wprowadzenie autopoprawki. Kierowcy muszą to wiedzieć, problem dotyczy ponad 800 tysięcy samochodów.

Zaparkował samochody na swojej posesji. Uznano je za odpady, musi zapłacić 180 tys. zł kary

Nowe przepisy uderzą w konkretnych kierowców

Portal autokult.pl zauważył, że w projekcie pojawiają się rozwiązania mające pomóc w walce z tzw. martwymi duszami wiszącymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Obecnie brakuje narzędzi prawnych, by móc pozbyć się z bazy samochodów, które ani nie poruszają się po drodze, ani nawet nie istnieją. Zmiana przepisów ma to zmienić. 

Najważniejszy plan ustawodawców dotyczy jednak wszystkich samochodów, które jeżdżą po drogach i z dumą prezentują czarne tablice rejestracyjne. Wszystko wskazuje na to, że to ich koniec. Od 1 stycznia 2024 r. możliwość zgłoszenia nabycia pojazdu bez jego przerejestrowania nie będzie możliwa. Tylko jedna opcja pozwala na dalsze jeżdżenie na czarnych blachach i portfel kierowcy na tym ucierpi.

Zostawisz czarne blachy? Będziesz płacić karę

Dlaczego czarne blachy znikną z polskich dróg? Nowe przepisy nałożą obowiązek przerejestrowania pojazdu. Będzie na to 30 dni od daty zakupu maszyny. Historyczne blachy znikną, a nowy właściciel nie będzie mógł jedynie zgłosić nabycia. - Choć obecnie obowiązujące prawo dopuszcza zachowanie starych tablic rejestracyjnych przy rejestracji, to dotyczy to jedynie tych wyprodukowanych według aktualnego wzoru - wyjaśnia portal bezprawnik.pl.

Problem ten dotyczy aż 861 tysięcy samochodów, które nadal korzystają z czarnych tablic rejestracyjnych. Jak zachować takie “blachy”? Niestety taka opcja generuje ze sobą nakładanie na właściciela kolejnych kar za niewykonanie obowiązku. W ustawie wskazano, że zakres kar będzie wahał się od 500 zł do 1000 zł. Wyższa kwota przewidziana jest dla wszystkich kierowców, którzy nie przerejestrowali swoich samochodów przez okres dłuższy niż 180 dni.

Źródło: bezprawnik.pl, autokult.pl