Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policja ruszyła do akcji. Będą kontrolować nie tylko polskie drogi
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 11.08.2023 09:11

Policja ruszyła do akcji. Będą kontrolować nie tylko polskie drogi

policja
East News

Policja będzie dziś mocno czuwać nad bezpieczeństwem na drogach. Szczególną uwagę zwróci na prędkość. Akcja kontrolno-prewencyjna ma charakter międzynarodowy, co oznacza, że kontroli można się spodziewać nie tylko w Polsce.

Kontrole prędkości nie tylko w Polsce

Nadkomisarz Robert Opas w rozmowie z PAP podkreślił, że piątkowe działania "Prędkość" koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL

- Akcja kontrolno-prewencyjna ma charakter międzynarodowy co oznacza, że kontroli możemy spodziewać się również w wielu innych krajach - zauważył policjant. 

W akcję włączą się policyjne grupy SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach i eliminowanie z ruchu kierowców rażąco naruszających przepisy. 

Bezpieczna prędkość

Policja przypomina, że bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do obowiązujących limitów prędkości, natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

W Polsce obowiązują następujące limity prędkości - 50 km/h w obszarze zabudowanym. Poza obszarem zabudowanym obowiązuje limit 90 km/h na drodze jednojezdniowej oraz 100 km/h na drodze dwujezdniowej. Zgodnie z przepisami na drogach ekspresowych można jeździć z prędkością 100 km/h (droga jednojezdniowa) i 120 km/h (droga dwujezdniowa). Na autostradzie limit wynosi 140km/h. 

Z kolei w strefie zamieszkania można jechać z dopuszczalną prędkością 20 km/h. 

Długi weekend sierpniowy

14 sierpnia (wtorek) przypada Święto Wojska Polskiego, które jest dniem wolnym od pracy. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, aby cieszyć się długim weekendem i wiele osób tak robi. W najbliższych dniach można zatem spodziewać się zwiększonego ruchu na drogach.