Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To już pewne. Polski bank idzie na sprzedaż, ruszył proces
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 01.07.2023 11:16

To już pewne. Polski bank idzie na sprzedaż, ruszył proces

Flaga Państwowa RP
Domena publiczna

W piątek, 30 czerwca, “Rzeczpospolita” poinformowała, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął proces sprzedaży 100 proc. akcji VeloBanku, założonego w ubiegłym roku jako instytucja pomostowa. Bank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku.

VeloBank na sprzedaż

Dziennik informuje, że VeloBank został założony w 2022 roku jako instytucja pomostowa. Bank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) posiada obecnie 51 proc. akcji VeloBanku, a 49 proc. akcji jest w rękach Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, założonego przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce.

Zmiany w prawie. Skarbówka będzie mogła zablokować konto na dłużej

Dwa etapy transakcji

W piątek BFG poinformował, że sprzedaż zostanie podzielona na dwa etapy. Na początku potencjalni inwestorzy zostaną zaproszeni do złożenia niewiążącej oferty wstępnej. Następnie wybrani oferenci zostaną zaproszeni do złożenia ofert wiążących

Zarządzanie bankiem

BFG podkreśla, że rozpoczęcie sprzedaży nie wpłynie na działalność VeloBanku, ani na obsługę jego klientów. "BFG oczekuje, iż wybrani oferenci będą gwarantować bezpieczne i stabilne zarządzanie Bankiem oraz wykażą zdolność do zapewnienia bankowi odpowiedniego wsparcia i posiadania odpowiedniego potencjału finansowego i know-how dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem" - poinformował BFG.

Sfinalizowanie sprzedaży

Interia podaje, że BFG będzie czekać na oferty wiążące do końca września br. Sprzedaż banku powinna zostać sfinalizowana do końca marca przyszłego roku. Według stanu na marzec 2023 roku VeloBank posiadał aktywa o wartości 42 mld zł, depozyty klientów o wartości 39 mld zł oraz kredyty netto o wartości 21 mld zł

Tagi: bank sprzedaż